AK Gençlik’ten müftülük yasasını soran kadınlara tehdit: “Seni öldürürüm”

Ege Üniversitesi Kadın Kolektifi’nden kadınlar AKP Gençlik Kolları’nın üniversite girişine açtığı standa müdahale etti. Üniversiteli Kadınlar müftülük yasasını sormak için gittikleri stantta tehdit ve hakarete maruz kaldı. AKP Gençlik Kolları’ndan bir kişi üniversiteli kadınları “seni öldürürüm” diyerek tehdit etti. 

Üniversiteli kadınlar Ege Üniversitesi girişinde stant açan AKP Gençlik Kolları’na müftülük yasasını sordu. Stanttaki kadınlara “Partiniz kadınların taleplerine kulak tıkarken, kadın ve çocuk düşmanı bu yasanın mecliste görüşülüyor olmasına ne diyorsunuz?” sorusunu soran üniversitelilere stantta bulunan bir erkek kadınlara “Seni öldürürüm” diyerek saldırdı.

Polisi bu kez biz çağırmadık, kendisi geldi

Her fırsatta üniversitelilere saldıran polis, üniversiteli kadınları tehdit eden AKP Gençlik Kolları’nı sadece izlemekle yetindi. “Özgür üniversite ise biz de burada masa açarız” diyen AKP Gençlik üyesi kişi “Polis koruması altında mı stant açıyorsunuz” sorusuna “Bu kez ben çağırmadım, kendileri geldi” cevabını verdi.

Konuyla ilgili Ege Üniversitesi Kadın Kolektifi şu açıklamayı yaptı:

Ped dayanışma kutularımıza, kadın kahvelerimize tahammül edemeyen, tecavüz meşrulaştırılamaz dediğimiz zaman bize saldıran polis, bugün AK Gençlik standını koruma altına aldı. Onlar hayatımızı gerici kuşatma altına almaya çalışsınlar bizler makul kadın olmayı reddedeceğiz. Gericiliğe, kadın düşmanlarına karşı bulunduğumuz her alanda müdahale etmeye devam edeceğiz. Kadın düşmanlarına bir kez daha hatırlatalım; üniversitemize elinizi kolunuzu sallayarak gelemezsiniz. Polis koruması altında açtığınız stantlarımıza müdahale etmekten bir an olsun çekinmeyeceğiz. Özgürlüğe varmadan dinmeyecek isyanımız.

Sendika.Org