İMO’dan ODTÜ açıklaması: “Bunların derdi yol değil”

Gökçek’in bir gece de ODTÜ ormanını talan ederek yaptığı yola karşı İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak “Bunların derdi yol değil” dedi

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Gökçek’in ODTÜ ormanını talan ederek yaptığı yola yazılı bir açıklamayla tepki gösterdi. “Bunların derdi yol değil” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 2017 dünyasında sosyal medya hesabından başarı olarak yansıttığı ve takdir beklediği olay, onlarca iş makinesi ve TOMA’yla bir üniversitenin kampüsüne gece yarısı baskın yaparak ağaçları kesip yol zemini oluşturmasıdır. Sayın başkan sağ olsun; gerek bilimimizin ve tekniğimizin geldiği noktayla, gerek doğa ve insana bakış açısıyla gerekse de yerel yönetim dehasıyla, bizleri kendine bir kez daha hayran bırakmayı başarmıştır.

İtiraf etmek gerekirse biz ve bizim gibi meslek odaları,fizibilitesinden yapımına kadar hayranlıkla izlediğimiz bu proje karşısında şaşkınlıklarımızı gizleyemedik. Kentimizin ne kadar şanslı olduğunu bir kez daha görme imkanı bulduk: Ankara’nın kapılarına her baktığımızda, AOÇ arazisine kurulan Ankapark inşaatını izlerken, o sevimli mi sevimli dinozoru selamlarken, yıkılan su süzgeciyle, su basan alt geçitleriyle, çöken yolları, açılamayan metrolarıyla simülasyon oyunlarında dahi yaratılamayacak bir kentte yaşamanın haklı gururunu taşıyoruz.

Yalnız asıl soruna gelelim ki, biz bu kadar büyük bir dehayı anlayamayız. İşin arkasındaki asıl işi göremeyiz. Hayatı daha basit algılarız onlardan. Bir ağaç için feryat eder, onlarcası için siper oluruz. Deremizi de, ormanımızı da yedirmeyiz. Cerattepe’deki Havva Ana’mız kadar basit düşünürüz. Basit taleplerimiz vardır bizim. Dünya liderliğini de, Avrupa hasetini de anlayamayız. Adalet, özgürlük, eşitlik gibi sade özlemlerimiz, mücadelelerimiz vardır bizim. Mega proje deyince; ‘Çocukların dünyayı alıp, ölümsüz ağaçlar dikecekleri, dünyaya arkadaşlığı öğretecekleri’ bir orman gelir aklımıza. Yol yaptık deyince Zap Suyu’na köprü yapanları biliriz. Sanat üretimi artsın deyince büyük salonları değil de Hasanoğlan’ı hatırlarız.

Tarih hayata bizim gibi basit bakabilenlerin mücadeleleri tarihidir. Ne yolunuzu, ne medeniyetinizi bize anlatamazsınız. Çünkü bu basitlikte baktıkça görüyoruz ki, sizin yolunuz yol değil.

Sendika.Org