Fındık üreticilerinden sonra üzüm üreticileri de fiyatları protesto etti

Karadeniz’de düzenlenen Fındıkta Adalet Yürüyüşü sonrasında Ege’de üzüm üreticileri, hem TARİŞ’in belirlediği hem de tüccarların verdiği düşük fiyatları “Alın terimize ihanet” diyerek protesto etti

Sözcü’de yer alan habere göre, Sultani cinsi üzümlerin üretildiği Manisa’nın Sarıgöl ilçesindeki üzüm üreticileri, hem TARİŞ’in belirlediği hem de tüccarların verdiği düşük fiyatları “Alın terimize ihanet” diyerek protesto etti.

Tüccar, üzümün kilosuna en çok 1 lira 30 kuruş vererek piyasayı düşürmeye çalışırken, TARİŞ’in kuru üzüm için belirlediği 4 lira da çiftçiyi memnun etmedi. Protesto gösterisi yapan çiftçiler, “Bu fiyatlara üzüm veremeyiz, alın terimiz ucuza gidemez. Fiyatlar böyle olursa üzümlerimizi satmayız” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Üzüm üreticileri, TARİŞ’in kuru üzüm için belirlediği 4 liraya da tepki göstererek, “Şu an piyasada 1 kilo üzümün fiyatı kendi masrafını karşılamıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca 1 kilo kuru üzümün bir litre mazot alamadığı görülmemiştir. Ama bu sene 1 kilo kuru üzüm ile bir litre mazot alınamıyor. Biz nasıl bu fiyatlara üzüm verelim” dediler.

Sendika.Org