Bilimsel ve laik eğitim için “Veli El Kitabı” elden ele yayılıyor

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi “Böyle eğitim olmaz, böyle müfredat olmaz” diyen tüm veliler için bir kitapçık hazırladı. Kitapçıkta velilerin okul aile birliklerinde, müfredat ve seçmeli dersler konusunda, gerici yapılanmaların okullardaki faaliyetleri karşısında neler yapabilecekleri anlatılıyor

Bilimsel ve Laik eğitim Hareketi “Veli El Kitabı” ile velilerin eğitimdeki gericileştirme hamlelerine karşı neler yapabileceğini birkaç başlıkta toplayarak anlattı. El kitabında velilere okullardaki gerici uygulamalara karşı müdahale ve denetim kanallarının nasıl oluşturabilecekleri konusunda pratik öneriler yer alıyor.

Velilere çocuklarını çocukları müfredattaki gerici içeriklerden zararlarından korumaya çalışan öğretmenlerle iletişim kurmaları gerektiği ve bunu nasıl yapacakları anlatılıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında elden ele yayılmaya başlayan El Kitabı’nda velilere Okul Aile Birliği’nde yer alarak neler yapabilecekleri şöyle anlatılıyor:

“Okul Aile Birliği ile okulu denetleyelim”

“Okulu denetleyelim, söz söyleme ve karar alma haklarımıza sahip çıkalım. Okul aile birliklerini nitelikli eğitimin gereğini yerine getirmesi için velilerle, öğretmenlerle birlikte çalışan; çocukların güvenliğinden, sosyal, psikolojik, akademik gelişimlerine her konuda katkı sunan; okul yöneticilerinin usulsüz, keyfi uygulamalarına engel olan denetleme mekanizmalarına dönüştürebiliriz. Okul aile birliklerinde yer alarak okullardaki bilimdışı, gerici, mezhepçi, cinsiyetçi, usulsüz uygulamalara engel olabiliriz”

“Seçmeli dersleri okul idaresine bırakmayalım”

Kitaptaki “Seçmeli dersler ile ilgili hiçbir dayatmayı kabul etmeyelim” kısmında ise ders seçiminin okul idaresi tarafından yapıldığı matbu dilekçeleri kesinlikle imzalamamaları gerektiği vurgulandı.

Kitaptaki yapılabilecek diğer başlıklar ise şöyle sıralanıyor:

Okul Aile Birliği’nde yer alabilirsin  

Aynı sorunları yaşayanlarla yan yana gelebiliriz

Seçmeli dersler ile ilgili hiçbir dayatmayı kabul etmeyelim

Cemaatlere-tarikatlara karşı olalım

Müfredat değişti kitapları kontrol edelim

Belirli gün ve haftalarda yapılacak etkinliklerin içeriğini öğrenelim

Çocuğumuzun okulda haklarının neler olduğunu öğrenelim

Çocukların başarılı olması için neye ihtiyaç var

“İsteyen herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir kitap”

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nden Cihan Uyanık, Veli El Kitabı’nı Sendika.Org’a değerlendirerek “İsteyen herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir kitap hazırladık. Yeni yeni yaygınlaşmaya başlamasına rağmen birkaç ilden istendi. Önümüzdeki haftalarda daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum” dedi.

Kitaba nereden ulaşabilirsiniz?

Veli El Kitabına Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin sosyal medyadaki adreslerinden ulaşabilirsiniz.

İletişim adresleri:

İnternet sitesi: egitimhareketi.com

e-posta: [email protected]

Twitter: @egitim_hareketi

Facebook: bilimselvelaikegitimhareketi

Veli El Kitabı’na ulaşmak için tıklayınız.

Sendika.Org