Almanya seçimleri: Merkel yaşlılardan, AfD işçiler ve erkeklerden oy aldı

Almanya seçimlerini tarihinin en kötü sonucu ile  12 yıldır başbakanlık yapan Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) kazandı. Merkel seçimlerden dördüncü kez zaferle çıksa da seçim anketlerine göre Merkel’e oy verenlerin çoğunluğunu 60 yaş ve üzeri seçmen oluşturuyor. Oylarını üçe katlayan faşist AfD ise işçiler ve erkeklerden oylarını almayı başardı

Almanya’da seçmenler, genel seçimlerde oy kullanmak üzere bugün (24 Eylül) sandık başına gitti. Almanya seçimlerinde 12 yıldır başbakanlık yapan Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) partisinin, Bavyeralı kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ile en çok oyu alan parti oldu. Alman ZDF ajansı, seçimlerde oyların yaş grupları, cinsiyet ve mesleğe göre dağılımını açıkladı.

ALMANYA SEÇİMLERİNDE MERKEZ SİYASET ÇAKILDI, FAŞİST AfD OYLARINI ÜÇE KATLADI

Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 8 civarında oy kaybına uğrayan CDU/CSU yüzde 32,7, Sosyal Demokrat Parti yüzde 20,2 oy aldı. SPD’nin oy kaybı ise bir önceki seçimlere göre yüzde 5 civarında. Sol Parti Linke yüzde 8,9, Yeşiller yüzde 9,4, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10,5 oy aldı. Federal Meclis’e üçüncü olarak girmesi beklenen faşist Almanya İçin Alternatif’in (AfD) oy oranı da yüzde 13,4.

ANGELA MERKEL’DEN ZAFER KONUŞMASI: “DAHA İYİ BİR SONUÇ BEKLİYORDUK”

Yaşlıların tercihi Merkel

Bu dağılıma göre 60 yaş ve üzeri seçmenlerin yüzde 41’i Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) lehinde oy kullanmış. 60 yaş ve üzeri seçmenin ikinci tercihi ise yüzde 25 ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) olmuş. Federal ��statistik Dairesi’nin verileri seçmenin üçte birini 60 yaş ve üzeri kişilerin oluşturduğunu gösteriyor.

Gençler ve eğitimli kesimlerin daha çok tercih ettiği parti ise Yeşiller.

SPD AĞIR YENİLGİYİ KABUL ETTİ VE KOALİSYONA GİTMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

 

Erkeklerin oyları AfD ve FDP’ye

Federal Meclis’e girmeyi başaran partiler arasında erkek seçmeni daha fazla olan partiler faşist Almanya İçin Alternatif’nin (AfD) ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP). FDP’nin oy oranı yüzde 10,5, iken erkeklerin yüzde 12’si FDP’yi tercih etmiş. AfD’nin ise oy oranı da yüzde 13,4 iken erkeklerin yüzde 16’sının oyunu almayı başarmış.

ZDF Televziyonu’nun sandık çıkış anketi de eski Doğu Almanya’da erkek seçmenlerin yüzde 27’sinin AfD’ye oy verdiğini gösteriyor.

 

İşçilerin de tercihi AfD

Emekçilerinde oy ağırlıklı bir biçimde faşist AfD’yi tercih ettiği görülüyor. İşçi oylarında sadece SPD ve AfD oy bandının üzerine çıkabilmiş durumda.

Almanya Federal Meclisi’nde sandalye dağılımı ise şöyle:

Sendika.Org