Çamlıca Camii için kentsel dönüşüm: Uzlaşmayanların evleri mühürlendi

Üsküdar’ın 16 mahallesini etkileyen ve Kirazlıtepe Mahallesi’nden başlayan kentsel dönüşüm nedeniyle haklarından olan mahallelinin bir kısmının evleri mühürlendi. Mahalleli kamulaştırma tehdidine karşı örgütleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2016 Eylül ayı meclis oturumunda görüşülerek onaylanan Üsküdar 1/5000’lik ve 1/1000’lik planların ardından 16 mahalleyi etkileyecek kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Dönüşümün ilk etabı olan Kirazlıtepe’ye şirketlerin girmesiyle birlikte hak gaspları da başladı.

Yerinde dönüşüm mü dediniz?

Üsküdar Belediyesi’nin “İmarı yeterli olmadığı için kendi arsaları üzerinde hiçbir işlem yapamayan vatandaşların mağduriyeti giderildi” diyerek meşrulaştırdığı, “Vatandaşların hakları korunarak yerinde dönüşüm modeli uygulanacak. Herkese yerinde evi verilecek” diyerek pazarladığı kentsel dönüşümün baştan aşağı yalan olduğu ilk etabın başlamasıyla ortaya çıktı.

Hak sahibi değilsiniz, çıkın buradan

Kirazlıtepe Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, evlerine verilen düşük rayiç bedelleri ve yıllardır orada oturanların “imara uygunluk” bahanesiyle hak sahibi olmadıklarının iddia edilmesi nedeniyle örgütlenmeye başladı. Yıllardır mahallede oturan; elektrik, su faturası ödeyen yurttaşlar kapılarına asılan mühürleri görünce isyan etti. Mühürlerin üzerinde yapıların Boğaziçi İmar Kanunu ve Gecekondu Kanunu’na aykırılığı iddiasıyla takıldığı ve çıkarılmaları durumunda haklarında soruşturma başlatılacağı yazılıydı. Mahalleli ilk toplantısını 20 Ağustos’ta Üsküdar Mahalleleri İmar İyileştirme ve Yaşatma Derneği’nin çağrısıyla CHP’li milletvekilleri, belediye meclis üyeleri ve avukatların katılımıyla gerçekleştirdi.

Bir elinde sözleşme diğer elinde kamulaştırma tehdidi

Mahallelinin aktarımına göre, şirket mahalleye girdiğinde bir elinde sözleşme öteki elinde kamulaştırma tehdidi ile giriyor. Kentsel dönüşüm planını ya da rayiç bedeli kabul etmeyen vatandaşları kamulaştırma ile kendisine verilenden de olma şantajı bekliyor. Mahalleli TOKİ’nin 3/2 çoğunluğu sağlayarak kamulaştırma yapamaması için uğraşıyor.

Çamlıca Camii için kentsel dönüşüm

Çamlıca tepesine kurulan ve “Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi” olarak sunulan Çamlıca Camii ile İstanbul siluetine indirilen darbenin ardından cami ile uyumlu olarak etrafındaki mahalle de dönüşüme uğratılıyor. Üsküdar Belediyesi internet sitesinde bu durum şu şekilde sunuluyor:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak Çamlıca Camii’nin inşasıyla prestiji artan bölge, kentsel dönüşümle birlikte adeta sil baştan imar edilecek.”

Sendika.Org