BTK’ye Sendika.Org sorulunca: “Başbakanlık istiyor” itirafı, 5651 yalanı

BTK temsilcileri sansürlerden “ne kadar rahatsız olduklarını” anlattılar, “erişim engeli” ile sansür yerine “uyar-kaldır” ile otosansür önerdiler. Sendika.Org’un rekor sayıda sansürünün sorulması üzerine ise topu Başbakanlığa attılar, 61 erişim engeli kararındaki gerekçe için “O maddeden işlem yapmıyoruz” dediler

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB), dün (23 Ağustos) BTK’nin Ankara’daki merkez binasında “sektörel bilgilendirme” adı altında bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya anaakım medyanın yanı sıra bianet, Gazete Duvar, T24 gibi haber sitelerinin, Ekşi Sözlük, Süslü Sözlük gibi sosyal platformların ve yerel sitelerin temsilcileri de katıldı.

BTK temsilcileri “erişim engelleme” gibi bir yöntemi uygulamak istemediklerini, bu uygulamanın Türkiye’yi “kötü gösterdiğini” ve bundan rahatsız olduklarını ifade eden konuşmalar yaptı. Yetkililer “uyar-kaldır” sisteminin hayata geçirilebilme olanaklarından söz etti.

Sendika.Org soruldu, BTK temsilcisi Başbakanlığı işaret etti

Toplantıda tartışma başlıklarından birisi de Sendika.Org oldu.

BTK temsilcileri erişim engeli yanlısı olmadıklarından dem vururken, Sendika.Org 61. erişim engeli kararı sonrası Sendika62.Org ile yayındaydı.

bianet’ten Elif Akgül, BTK yetkililerine Sendika.Org’a defalarca erişim engeli gelmesini, üstelik “uyar-kaldır” sisteminin de uygulanmamasını sordu.

BTK Başkan Yardımcısı Ahmet Kılıç ise soruyu şöyle yanıtladı:

5651 sayılı kanunun milli güvenliğe ilişkin 8/a* maddesine ilişkin biz bir işlem yapmıyoruz. Başbakanlık’tan talep geliyor, onlar değerlendiriyor, biz uyguluyoruz.

BTK: BEN BİLMEM BAŞBAKANLIK BİLİR – ELİF AKGÜL (BİANET)

BTK temsilcisinin 5651 yalanı

Sendika.Org hakkındaki 61. erişim engeli kararı.
Kaynak: BTK

BTK Başkan Yardımcısı Kılıç, erişim engeli kararları için Başbakanlığı işaret edip kendilerinin sadece icracı olduklarını söylemeye çalışırken alenen yalan söylemekten de hiç çekinmedi.

Zira Sendika.Org hakkında şu ana kadar verilen 61 erişim engeli kararının tamamı 5651 sayılı kanuna ve kanunun 8/a maddesine dayandırılmıştı.

Bu maçı kazanamayacaksınız!

Sendika.Org olarak isterdik ki; BTK temsilcileri “Emir büyük yerden” ya da “Aslında biz de erişim engeli istemiyoruz” diye sızlanırken herkesin gözünün içine baka baka yalan söylemeseydi. Topu taca atayım derken ofsayta düşmeseydi.

Onların açıkça söyleyemediğini biz tekrar söyleyelim: Sansürler de erişim engelleri de faşizmin bir gereğidir. Gerçekleri söylemeye devam etmek, halkın haber alma hakkı için mücadele etmek ise faşizme karşı mücadeledir bir gereğidir.

Faşizme karşı mücadele var oldukça siz bu maçı kazanamayacaksınız!

Sendika.Org’u susturamayacaksınız!

Sendika.Org