İngiliz The Times gazetesi Sendika.Org’a yönelik rekor sansürü yazdı

İngiliz The Times Gazetesi, en çok erişim engeline uğrayıp yayınını sürdüren site olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuran Sendika.Org’u yazdı. The Times, Türkiye’nin yalnızca erişim engelinde değil tutuklu gazeteci sayısında da rekor sahibi olduğunu hatırlattı

AKP iktidarının basın üzerindeki baskıları tırmanarak sürerken, Türkiye de dünya basınında bu baskıların rekor düzeylere ulaşması ile haber oluyor.

İngiliz The Times Gazetesi, en çok erişim engeline uğrayıp yayınını sürdüren site olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuran Sendika.Org’u yazdı.

Temmuz 2015’ten referandum sürecine kadar 15 kez engellenen sitenin referandum süreci ile birlikte günlük olarak engellendiğine ve 49. sansürle birlikte Guinness Rekorlar Kitabına başvurduğuna değinen The Times, Sendika.Org’un özellikle Gezi eylemlerindeki yayınlarıyla popülerleşerek dikkatleri üzerine çektiğini ve Erdoğan iktidarı karşısındaki eleştirel tutumu nedeniyle sansürlendiğini yazdı.

Haberde referandum sonuçlarının gayri meşru olduğuna yönelik eleştirilerin ardından sansürün dozunun arttığı vurgulanıyor.

Tutuklu gazeteci sayısında da rekor Türkiye’nin

The Times, Türkiye’nin yalnızca erişim engelinde değil tutuklu gazeteci sayısında da rekor sahibi olduğunu hatırlattı.

Erdoğan’ın “Türkiye’de sadece 2 gazeteci hapiste” şeklindeki açıklamalarının aksine The Times’ın haberinde 150’yi aşkın gazetecinin hapiste olduğu belirtiliyor.

New York Times da yazmıştı

Daha önce de New York Times Gazetesi, Türkiye’de Wikipedia’nın erişime engellenmesi üzerine bir haber hazırlamış ve Wikipedia’dan başka Sendika.Org’a yönelik üst üste getirilen erişim engellerine değinmişti.

Sendika.Org