Kocaeli’de “hayır” standına saldıran polise halk tepkisi

Kocaeli’de Yürüyüş Yolu’nda “hayır” gazetesi dağıtanlara polis saldırdı. Polis üç “hayır”cıyı gözaltına aldı, bir kişinin burnunu kırdı. Yaşananlara şahit olanlar “hayır” sloganlarıyla polise tepki gösterirken yere saçılan gazeteleri de toplayıp bir süre dağıttı

16 Nisan yaklaştıkça AKP iktidarının valilikler ve polis kanalıyla “hayır”cılara yönelik engelleme girişimleri devam ediyor.

Kocaeli Yürüyüş Yolu’nda stant açıp “hayır” gazetesi dağıtan Öğrenci Kolektifleri ve Halkevleri üyelerinin yanına gelen polis, standın kaldırılmasını ve gazete dağıtımına son verilmesini istedi.

Ancak “hayır”cılar polisin engelleme girişimine itiraz ederek gazete dağıtmayı sürdürdü.  Polis ne halkın “hayır” standına ilgisini ne de “hayır”cıların gazete dağıtmasını engelleyemeyince standa saldırdı.

Stantta bulunan gazeteleri dağıtan ve standı parçalayan polis, “hayır”cıları da darp ederek bir kişinin burnunu kırdı ve üç kişiyi gözaltına aldı.

Polisin saldırısına tepki gösteren Kocaeli halkı “hayır” sloganları atmaya başladı ve yere dağılan “hayır” gazetelerini toplayarak yoldan geçenlere dağıttı.

Sendika.Org