Rus uçakları TSK’yı “yanlışlıkla” vurdu, Suriye ordusu ÖSO’yla çatışıyor

Rus savaş uçakları Suriye’de TSK birliklerinin bulunduğu bir noktayı vurdu. TSK’dan yapılan açıklamada “yanlışlıkla” 3 askerin öldüğü, 1’i ağır 11 askerin de yaralandığı belirtildi.  Bu arada Suriye ordusu da Bab’ın batısında TSK destekli ÖSO güçleriyle çatışıyor…

Suriye ordusu tarafından haritada daire içinde gösterilen Zıdeyn köyündeki ÖSO militanlarına karşı atağa geçti.

Sabah saatlerinde Rus savaş uçakları El-Bab yakınlarında TSK unsurlarının olduğu bir binayı vurdu. 3 asker yaşamını yitirdi, biri ağır 11 asker yaralandı. TSK saldırının “kazaen” gerçekleştiğini savundu.

Bu ölümlerin ardından Fırat Kalkanı’nda yaşamını yitiren Türk askeri sayısı 67’ye yükseldi.

TSK’den yapılan açıklama:

Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile 3 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.

Rusya yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir. Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak Rusya Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir Putin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.

Suriye de ÖSO’yu vuruyor

Bu arada Suriye ordusu da El-Bab’ın güneybatısındaki Zıdeyn köyünü kontrol altında tutan TSK destekli ÖSO unsurlarına karşı atağa geçti. Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında hareket eden ÖSO unsurları, Suriye ordusu kontrolündeki bölgelerden Bab’a uzanan yolda yer alan köyleri kontrol altına almıştı.

Suriye devleti, Fırat Kalkanı Operasyonu’nu egemenlik haklarının ihlali sayıyor ve gerekirse ÖSO ve TSK unsurlarıyla da çatışacağını ifade ediyor.

http://sendika14.org/2017/02/el-babda-kayiplar-suruyor-5-asker-yasamini-yitirdi-10-asker-yaralandi

Sendika.Org