Taşerona kadro nöbeti beşinci haftasında: Söz verdiniz, sözünüzü tutun!

Devrimci Sağlık-İş’in taşerona kadro talebiyle başlattığı nöbet beşinci haftasında devam ediyor

dev_saglik_is_taserona_kadro_nobeti_19kasim

TAŞERONA KADRO NÖBETİ DÖRDÜNCÜ HAFTASINDA: “SADAKA DEĞİL KADRO İSTİYORUZ!”

DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık-İş Sendikası’nın (Devrimci Sağlık-İş) “Taşerona kadro” talebiyle başlattığı nöbet, beşinci haftasında (19 Kasım) yeniden İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda yapıldı.

“Taşerona kadro nöbeti” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını Güllü Hanoğlu okudu. AKP iktidarına sözünde durma çağrısı yapan Hanoğlu, “Bizler diyoruz ki; artık yeter; işçi sınıfının en mağdur, en fazla ezilen, insan yerine bile konulmayan, her gün ama her gün emeği çalınan, fakat her türlü baskıya rağmen emeği ve onuru için mücadele eden ve kazanan taşeron işçilerinin umutlarıyla oynamayın. Artık yeter!” dedi.

Hanoğlu’nun ardından söz alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise şöyle konuştu:

Siyasi iktidara taşeron işçiler olarak seslenmek için buradayız. İnsanın ihaleyle alınıp satıldığı bu çalıştırma biçimi insanlık onuruna aykırıdır. Soma’da 301 maden işçisini taşerona kurban verdiğimizde irkildik. Taşeronun nasıl bir şey olduğunu herkes gördük. Soma davası hala devam ediyor. Hiçbir gerçek sorumlu yargılanmıyor. Aynı olayda, ölmüş mühendisler sorumlu tutuluyor. 2 gün önce Siirt’te yine madende taşeron işçiler hayatını kaybetti. 11 işçi hala göçük altında. Arkadaşlarımızın canlı olarak kurtarılması için umutlarımızı yitirmiyoruz.

Çerkezoğlu, en büyük hırsız ve katilin taşeron sistem olduğunu belirterek koşullar ne olursa olsun nöbeti sürdüreceklerini söyledi.

Siirt’te yaşanan maden katliamında hayatını kaybeden işçileri anan Çerkezoğlu, “Arkadaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Tüm yakınlarına baş sağlığı diliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sendika.Org