Cumhuriyet Gazetesi’ni hedef gösteren Milat yazarı hakkında suç duyurusu

13 Mart Ankara Güvenpark’ta yaşanan katliamın ardından Twitter’daki bir sahte hesaptan “Ankara’daki canlı bomba eyleminin yapıldığı araç, Güneydoğu’da serbest çalışan bir Cumhuriyet muhabirine ait”ti ve “iki gün boyunca Cumhuriyet’in otoparkında kalmış” iddiaları ortaya atıldı. Bu hesaplara itibar eden Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan, Cumhuriyet’i açıkça suçlayıp hedef gösterdi. Cumhuriyet Gazetesi Zilan hakkında suç duyurusunda bulunurken, Zilan hedef gösterildiğini söyleyerek dert yanmaya başladı

Screenshot_7

13 Mart Ankara Güvenpark’ta yaşanan katliamın ardından Twitter’daki bir sahte hesaptan “Ankara’daki canlı bomba eyleminin yapıldığı araç, Güneydoğu’da serbest çalışan bir Cumhuriyet muhabirine ait”ti ve “iki gün boyunca Cumhuriyet’in otoparkında kalmış” iddiaları ortaya atıldı. Bu hesaplara itibar eden Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan, Cumhuriyet’i açıkça suçlayıp hedef gösterdi.

Cumhuriyet’in haberine göre, birçok yandaş medya başta Sabah gazetesi ve diğerleri gazeteci Bayram Zilan’ın yazdıklarını kaynak gösterip, yalan haberi sayfalarına taşıdı.

Cumhuriyet’in konuyla ilgili açıklaması ise şöyle;

Gazetemiz bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vererek Bayram Zilan’ı hedef gösteren tweetleri nedeniyle şikayet etti. Zilan’ın hakaret suçundan cezalandırılmasının talep edildiği dilekçede şu hususların altı çizildi: “Gazetemiz, korkunç bir terör saldırısıyla ilgili gibi gösterilerek, halkın kin ve düşmanlığına maruz bırakılmaya çalışılmaktadır. Belirtilenlerin tüm gerçek dışıdır. Ne adı geçen kişi Cumhuriyet’te herhangi bir zamanda çalışmıştır. Ne Cumhuriyet’ten basın kartı almıştır. Ne basın araç kartı almıştır. Ne dekatliamda kullanılan araç Cumhuriyet Gazetesi’nin otoparkında kalmıştır. Bunların hepsi sadece bir telefonla ortaya çıkacak yalanlardır.”

Cumhuriyet emekçilerini açıkça hedef gösteren, gazete çalşanlarını zan altında bırakan, yurttaşlarımızı kin ve düşmanlığa sevkeden Zilan, özür dileyeceğine Twitter üzerinden özel mesajla gazetemizi kendisini hedef göstermekle suçladı.

Suçlayıcı tweetim yok diyen Zilan, hain saldırı sonrasında; “Bomba yüklü araç C.tesi günü Cumhuriyet Gazetesi’nin otoparkında gizleniyor, Cumhuriyet Gazetesi’nin basın kartıyla aramalardan sıyrılıyor” sözlerini Twitter’a bizzat yazmış bundan sonra da havuz medyası bu iddiaları manşetlerine taşımıştı.

Sendika.Org