Antalya’da kadınlar, polis engeline rağmen ”Diyanet’ten hesap soracağız” dedi

Antalya’da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın istismarı meşrulaştıran açıklamasını protesto eden Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin yürüyüşünü polis engelledi. Polis engeline rağmen  kadınlar açıklama yaparak, ”Diyanet’ten, AKP’den ve tüm kadın düşmanlarından hesabı kadınlar soracak” dedi

diyaneti-protesto-antalya

Antalya’da Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Baba öz kızına şehvet duyabilir” fetvasına karşı tepki gösterdi. Akşam saatlerinde Kışlahan Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, “Kadın düşmanı, gerici diyanet ve AKP’den hesabı kadınlar soracak” pankartını açarak Attalos Meydanı’na yürümek istedi.

Yürüyüşe geçen kadınların önü çevik kuvvet barikat ile engellendi. Yürüyüşü engellenen kadınlar oturma eylemine geçti.

Halkevci Kadınlar ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden kadınlarında destek verdiği oturma eylemi yaklaşık yarım saat sürdü. Barikat önünde eylem yapan kadınlar, ‘Polis defol bu sokaklar bizim’,  ‘Yaşasın kadın dayanışması’ ve ‘Suç işleyen diyanet hesap verecek’ sloganlarını attı. Oturma eyleminin ardından kadınlar basın açıklaması yaptı.

diyaneti-protesto-antalya1

Üniversiteli Kadın Kolektifi adına açıklama yapan İldeniz Koca, Diyanet’in ifadelerinin, aile içi tacizi ve tecavüzü meşrulaştırıldığı ifade etti. İldeniz açıklamasının devamında, “Tacize, tecavüze ses çıkarmayıp açıklamalarında tecavüzcüleri aklayan AKP zihniyetini, bugün de Diyanet aracılığıyla bir başka gerici ve kadın düşmanı açıklamada görüyoruz.” ifadelerine yer verilirken “Biz kadınlar kadını köleleştiren, yok sayan erkeğe hizmet eden bir konumda gören erkek egemen zihniyeti teşhir ediyoruz. Diyanet’ten, AKP’den ve tüm kadın düşmanlarından hesabı kadınlar soracak” denildi.

antalya-diyanet-polis

Sendika.Org