Rusya 12 bin tanker tespit etti: “IŞİD-Türkiye petrol ticareti sürüyor”

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’ye yönelik operasyonlara ilişkin bilgi verdi. 30 Eylül’den bu yana 5 binden fazla hava saldırısı yapıldığı belirtilirken, Türkiye ile IŞİD arasındaki petrol ticaretinin sürdüğü, sınırda 12 bin tanker tespit edildiği açıklandı

isid_turkiye_petrol

Türkiye’nin Suriye sınırları içerisinde cihatçı çetelere operasyon düzenleyen Rusya savaş uçağını düşürmesinin ardından AKP hükümeti ile IŞİD çeteleri arasındaki ilişkiyi açık etmeye başlayan Moskova yönetimi bir adım daha attı. Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’deki operasyonlara ve IŞİD’in petrol ticaretine ilişkin bir bir açıklama yaptı.

Kuzey ve batıdan, gece, sıradan kamyonlarla

Sputnik’in haberine göre, Rusya Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü General Sergey Rudskoy, istihbarat birimlerinin Türkiye-Irak sınırında, Zaho yakınlarında 12 bin petrol tankeri tespit ettiğini söyledi. Rudskoy, “Petrol taşıyan tankerlerin halen Suriye-Türkiye sınırından geçiş yaptığını gözlemliyoruz. Hava operasyonlarımız nedeniyle militanlar, petrolü Türkiye’ye, kuzey ve batı yönlerinden gece saatlerinde götürmeye başladı. Bunu yaparken de kendilerini gizlemek için sıradan kamyonları kullanıyorlar” dedi.

2 bin tanker imha edildi

Zaho’da çekilen görüntülerede Türkiye-Irak sınırının her iki yanında 11 bin 775 petrol tankerinin bulunduğunu gördüklerini, bunlardan 4 bin 530’unun Türkiye, 7 bin 245’inin Irak tarafında olduğunu aktaran Rudskoy, Rus hava kuvvetlerinin 30 Eylül’den bu yana 2 bin petron tankerini, operasyonların son haftasında ise 17 petrol tanker konvoyu ile 37 petrol çıkarma ve işleme tesisini imha ettiğini ifade etti.

Başkanlık, tankerlere yönelik hava saldırısının görüntülerini de yayımladı:

5 bin 240 hava saldırısı

Rudskoy, hava kuvvetlerinin Suriye’deki terörist grupların kontrolündeki alanlara 30 Eylül’den bu yana 5 bin 240 sorti gerçekleştirdiğini, dün (24 Aralık) de 189 saldırı düzenlendiğini belirtti. Rudskoy, yürüttükleri çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

  • Rusya, Suriye’de militanların yerlerini belirlemek için çok katmanlı bir istihbarat sistemi kurdu.
  • Suriye’deki terörist mevzilerinin koordinatları konusunda Suriye ordusundan ve vatansever muhalif güçlerden düzenli bilgi alındı.
  • Suriyeli hükümet güçleri Rus hava güçlerinin desteğiyle Halep’te sivillerin yaşadığı beş bölgeyi teröristlerin elinden geri aldı.
  • Suriye ordusu yine Rus hava güçlerinin desteğiyle Lazkiye’deki Jebel Noba Tepesi ve Kepir’de kontrolü yeniden ele geçirdi.

Sendika.Org