Putin: Teröristlere yardım eden Türkiye yönetimi pişman olacak

Rusya lideri Putin, Federal Meclis üyelerine hitap ederken Türkiye halkını, pilotlarını öldüren ve IŞİD ile işbirliği yapan Türkiye yönetimiyle bir tutmadıklarını, AKP iktidarının pişman olacağını ve yaptırımların domatesle sınırlı kalmayacağını söyledi

putin-kremlin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı’nın Georgiyevskiy Salonu’nda Rusya parlamentosunun alt ve üst kanatları olan Federasyon Konseyi ile Duma’dan yaklaşık bin vekil ve 500’ün üzerinde yerli ve yabancı basın mensubuna hitap etti.

Sputnik’in Türkçe sayfasında yer alan hanere göre, Suriye’deki hava operasyonunda görev alırken hayatını kaybeden Rus askeri için saygı duruşunun ardından konuşmaya başlayan Putin şunları söyledi:

“Saygıdeğer Federasyon Konseyi üyeleri, Duma üyeleri ve Rus vatandaşları; Hitabıma, uluslararası terör örgütleriyle savaşan Rus Hava Kuvvetleri’ne teşekkür ederek başlıyorum.”

“Rusya uzun yıllardır terörle mücadelenin ön cephesinde yer almıştır. Rus vatandaşlarını hedef alan terör saldırıları binlerce cana mal olmuştur.”

Putin konuşmasının ilk dakikalarında Rusya’da son yıllarda yaşanan terör saldırılarına atıfta bulundu ve bunlar arasında Mısır’da düşürülen uçakta ölen 224 kişiyi de andı.

“Irak, Libya Suriye şu anda anarşi bölgeleri ve tüm dünya için tehdit teşkil ediyor. Terörü sadece tek bir ülkenin yardımıyla yenmek mümkün değildir. Özellikle de sınırlar açıkken ve halklar göç ederken.”

Türkiye’de çalıntı petrolle kimlerin ceplerini doldurduğunu biliyoruz

“Türkiye’de çalıntı petrolle kimlerin ceplerini doldurduğunu ve kimin terör örgütleri için militan topladığını biliyoruz. Bu arada Türk milleti  iyidir, çalışkandır ve yeteneklidir. Türkiye’de Rusya’nın çok eski ve güvenilir dostları var. Bilmeliler ki biz onları, Suriye’de görev yapan Rus askerlerinin ölümünden doğrudan sorumlu olan Türk yönetimiyle aynı kefeye koymuyoruz. Bizden sinirli ve histerik tepkiler beklemesinler.”

“Pilotumuzun ölümünden Türk elitleri sorumlu, bunu asla unutmayacağız. Eğer askeri bir suç işleyip insanlarımızı öldürdükten sonra domateslerle ya da inşaat sektöründeki bazı sınırlamalarla paçalarını kurtarabileceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar.��

Allah Türk yönetimini akıldan yoksun bırakarak cezalandırdı

“Türkler uçağımızı neden düşürdü anlamıyorum. Bunu neden yaptılar ‘Allah’ bilir. Tüm problemleri –önceden göremediklerimizi bile- başka şekilde çözebilmeliyiz. Allah Türk yönetimini akıldan yoksun bırakarak cezalandırmaya karar verdi. Uçağımızın düşürülmesinden Türk hükümeti sorumlu. Bunu yaptıklarına pişman olacaklar.Moskova, Ankara’nın teröristlere yardım ettiğini görmezden gelemez.”

“Teröristlerle yasadışı ve kanlı ticaret yapılmasına izin verilmemeli. Türkiye’ye savaş tehditleri savurmayacağız.”

“Rusya, Türkiye ile bölgesel güvenliğe ilişkin en hassas konularda işbirliği yapmaya hazırdı.”

“Uluslararası terörle mücadele edebilmek için tek yumruk olmalı, terör karşıtı güçlü bir cephe oluşturmalıyız. Ülkeler terör karşısında çifte standartlardan kaçınmalı, terörist grupları kendi çıkarları için kullanmayı bırakmalı.”

“İhaneti her zaman utanç verici bir şey olarak gördük.”

Suriye’deki teröristler Rusya için tehdit

“Suriye’de terörist gruplara yönelik hava operasyonlarında yer alan askerlerimiz aslında Rusya için savaşıyor.”

“Suriye’de yoğunlaşmış olan teröristler, Rusya için özel tehdit teşkil etmektedir. Aralarında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen çok sayıda kişi var. Para, silah alıyorlar ve güçlerini artırıyorlar. Eğer çok güçlenip Suriye’de zafer kazanırlarsa, o zaman kaçınılmaz olarak Rusya’ya da gelecekler. Rusya’da nefret tohumları ekmek, korku ve nefret yaratmak, insanları öldürmek isteyecekler. Onları izleyip yok etmek zorundayız. Suriye’de hava operasyonumuzu tam olarak bu nedenle ve meşru Suriye hükümetinden gelen resmi talep üzerine başlattık.”

Ekonomimizin yapısını değiştirmeliyiz

“Rusya 2020’ye kadar gıda pazarını bütünüyle yerli ürünlerle doldurmalı.”

“Putin, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üyesi ülkelere, Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve Güney Doğu Asya Ülkeleri İşbirliği Örgütü (ASEAN) üyeleriyle ortak ekonomik alan oluşturulması için müzakerelere başlamayı teklif etti.”

“Petrol fiyatlarının yükselmesini beklememeli, ekonomimizin yapısını değiştirmeliyiz. Böylece güvenlik ve sosyal kalkınma alanında pek çok sorunu çözmüş oluruz.”

Türk Akımı projesi durduruldu

Putin yukarıdaki konuşmayı yaparken, Gazprom’dan da Türk Akımı projesinin durdurulduğu haberi geldi. Gazprom Başkanı Miller, Türkiye’nin Türk Akımı projesi konusunda kendilerine herhangi bir şekilde başvurmadığını ve görüşmelerin durduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularına yanıtlayan Gazprom Başkanı Aleksey Miller, bir soru üzerine, ”Türk Akımı için ilk önce Türkiye’nin bize başvurması gerek. Tabii eğer bu projeyle ilgileniyorsa. Ancak şu ana kadar bize böyle bir teklifle gelmedi” dedi.

Miller, Türkiye’nin Rusya’ya başvurması halinde ‘Türk Akımı’ görüşmelerinin yeniden başlamasının mümkün olup olmadığına dair bir soru karşısında da, ”Eğer Türkiye bu projenin kendisi için gerekli olduğunu düşünüyorsa, bize başvurabilir” ifadelerini kullandı. Böylece Miller, ‘Türk Akımı’ görüşmelerinin durdurulduğunu doğrulamış oldu.

Sendika.Org