Polis başlarına silah dayayıp tehdit etti: ‘Kafanıza sıkarız’

İki gencin evlerine gittiği sırada yolu polis tarafından kesildi, tehdit edildi. Bir gencin başına silah dayayan polis ‘kafanıza sıkarız’ diye tehdit etti 

kaldıraç okurlarının başlarına silah dayandı

13 Ekim günü İstanbul Ziverbeyt’de evlerine gitmek isteyen iki Kaldıraç Dergisi okurunun başlarına silah dayanması ile ilgili İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada “Oluşturmaya çalıştığınız korku dünyasına pabuç bırakmayacağız”denilerek baskı ve tehditlerin halklara açılan savaşın bir parçası olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

Ayrıca açıklamada “Okurlarımız İlayda Aktüre ve Onurcan Sömen’in başına gelebilecek herhangi bir saldırının sorumlusu Kadıköy İskele Polis Merkezi Amirliği’dir” denildi.

Açıklamada polis saldırısı şu şekilde anlatıldı:

13 Ekim Salı günü, saat 02.00 sıralarında İstanbul Ziverbey’deki evlerine gitmeye çalışan dergimiz okurlarından İlayda Aktüre ve Onurcan Sömen, evin bulunduğu sokağın kenarında duran araçlı polis ekiplerince durduruldu ve kimlikleri soruldu. İlayda’nın polise kimlik sorması üzerine Onurcan darp edilerek ters kelepçe takıldıktan sonra kaba üst aramaya tabi tutuldu.

Peşi sıra polis; Onurcan’ın boğazını sıkarak kafasına silah dayadı, tepki gösteren İlayda’yı ise “sakin dur, yoksa arkadaşının kafasına sıkarız” diyerek tehdit etti. Onurcan ‘terörist bunlar’ denilerek gözaltına alındı.

Sendika.Org