Katiller belli oldu: MİT ve polis üç aydır biliyordu, engel çıkarmadı

Ankara Katliamı’nın failleri belli oldu. Katiller ve eylem hazırlığı üç aydır zaten biliniyordu. Ancak MİT ve polis katillere herhangi bir engel çıkarmadı. MİT’e 3, emniyete 1 kilometre mesafede gerçekleşen eylem sırasında, miting için görevlendirilen binlerce polisten tek bir tanesi bile civarda yoktu

katili-taniyoruz

Ankara’daki 10 Ekim Emek Barış Demokrasi mitingine yönelik saldırının ardından intihar eylemcilerinin kimlikleri netleşti. Saldırganların Ömer Deniz Dündar ve Yunus Emre Alagöz olduğu açığa çıktı. İki saldırgan da MİT tarafından izleniyordu.

Devlet kaynakları MİT’in de takip listesinde olan söz konusu kişilerin Türkiye’ye geçtikten sonra “izini kaybettirdiğini, yapılan istihbarat çalışmalarında bir sonuca ulaşılamadığını” öne sürüyor.

ANKARA’DA KATLİAM GÜNÜ NELER YAŞANDI?

İki canlı bombanın ayrı araçlarla Gaziantep’ten geldikleri, Y.Ş.’nin canlı bombalara keşif yaptırdığı tespit edildi. Araçların sahipleri ve Y.Ş. Gaziantep’te gözaltına alındı.

Suruç bombacısının ağabeyi

Yunus Emre Alagöz, Suruç’taki canlı bomba eylemi gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi olan ve halen polis ve UYAP kayıtlarında aranır konumda görünüyor.

Suruç eylemi sonrasında adı kamuoyuna gelen ve “Dokumacılar Grubu” diye bilinen, liderliğini Mustafa Dokumacı’nın yaptığı IŞİD bağlantılı grup i��inde yeralan ağabey Yunus Emre Alagöz’ün adı kardeşinin canlı bomba eylemi sonrasında kamuoyuna yansımıştı.

Ancak, polis ve MİT, Alagöz’ün Adıyaman’dan ayrıldığı ve büyük ihtimalle Suriye’de olduğunu iddia etmişti. Ankara eylemi şüphelisi Alagöz’ün adı ve fotoğrafı Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nce geçen Temmuz’da hazırlanan listede yeralmıştı.

 ‘Görevlendirme’ye el konuldu

Ankara’daki terör saldırısıyla ilgili başlatılan “güvenlik zafiyeti” soruşturmasıyla ilgili müfettişlerin incelemesi devam ediyor. İçişleri Bakanlığı 2 mülkiye müfettişi, EGM ise 2 polis başmüfettişi görevlendirdi. Miting günü yapılan görevlendirme yazılarına el koyarak incelemeye alan müfettişler, alandaki sorumlu emniyet müdürü, müdür yardımcıları, istihbarat ve terör ekibinin bilgisine başvuruyor. Müfettişler, saldırı öncesi paylaşılan istihbarat bilgileri ve saldırı olabileceğine yönelik gelen uyarı yazılarıyla ilgili yapılan işlemleri de inceliyor.

Emniyet kaynaklarının, “Canlı bomba eylemlerinde kritik ve önemli olan husus, eylemi yapacak kişiyle ilgili önceden istihbarat sağlamak ve eylem yapacağı noktaya yaklaşmadan yakalamaktır. Canlı bomba o alana kadar geldiyse artık 10 bin polis dikseniz de bir anlam ifade etmez. Yasadışı yollardan Türkiye’ye geldilerse MİT, Türkiye içerisine girdikten sonra da takip yapılmadıysa istihbarat birimleri sorgulanmalı” yorumunu yaptığı belirtiliyor.

Öte yandan Suruç patlamasındaki gibi Ankara Garı önündeki patlama anında da olay yerinde herhangi bir polis bulunmaması, polisin eylem hazırlığından haberdar olduğu yönünde kuvvetli bir şüphe yaratıyor.

KATLİAM ANINDA POLİS ORTADA YOKTU

Yunus Emre Alagöz’ün kimliği, eşgali ve eylem yapacağı 3 aydır bilinmesine rağmen polis harekete geçmedi. Alagöz, 3 aydır arandığı iddia edilmesine rağmen elini kolunu sallaya sallaya Ankara’nın göbeğinde MİT’e 3, emniyete ise 1 kilometre mesafede katliam yaptı.

Hepsi ‘Dokumacılar’dan

Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da meydana gelen bombalı saldırıların ardından gözler IŞİD’e çevrildi. IŞİD içerisindeki Dokumacılar Grubu’nun 21 üyesinin ismi belirlendi ve 19’unun fotoğrafına ulaşıldı. Yabancı uyruklu 2 kadının fotoğrafına ise ulaşılamadı. Bu kişilerden 18’inin Adıyamanlı, 3’ünün ise bu kişilerle evlilik yapan yabancı kadınlar olduğu ifade edildi. İstihbarat birimleri bombalı eylem eğitimi alan 21 kişilik listedeki bazı isimlerin Türkiye’ye geçip, ‘uyuyan hücre’ olarak adlandırılan evlerde kaldığını saptadı.

Katiller ve katliam 3 aydır biliniyordu ancak engellenmedi!

Ankara’da TTB’nin açıklamasına göre en az 105 kişinin öldüğü katliam sonrası güvenlik güçleri saldırıyı düzenleyen kişinin kimliğine ulaştı. Saldırgan Suruç bombacısının ağabeyi Yunus Emre Alagöz çıktı. Yunus Emre Alagöz’ün katliam öncesinde Ankara’daki görüntülerine de ulaşıldı.

* Bu haber Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun ve Arda Akın’ın haberleri ve Haberdar sitesinin özel haberinden faydalanılarak hazırlanmıştır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur