#FerideNerede diyen kadınlar kazandı: Feride kurtarıldı

Muğla’da Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden bir kadın 18 Haziran günü evine giderken kaçırıldı. Polisin “rızası var” diyerek olaya kayıtsız kalmasını protesto eden kadınlar sosyal medyada #FerideNerede etiketiyle kampanya başlattı, ülke çapında eylem çağrıları yapıldı. Feride, 20 Haziran’ın ilk saatlerinde, alıkonulduğu Adana’nın bir köyünde bulundu. Saldırgan ve bir arkadaşı Savcılık ifadesinin ardından tutuklandı 

universiteli-kadin-kolektifi

Muğla’da Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden bir kadın 18 Haziran Perşembe günü akşam saatlerinde evine giderken kendisini uzun süredir taciz ettiği bilinen bir erkek (Ahmet A.) ve onun dört arkadaşı tarafından kaçırıldı.

Kaçırılan kadın mesaj atarak yardım talep etti. Ancak kadının arkadaşları polise gidip yardım talebinde bulununca geri çevrildi.

Polis kadınları değil saldırganı dinledi

Polise başvuran üniversiteli kadınlar ifade verdi ancak polis şikayetçiler birinci derece yakın olmadığı için işlem başlatmayı reddetti. Ayrıca saldırgan, genç kadını zorlayarak telefonda “kendi isteğiyle gittiğini” söylettirdi.

Üniversiteli kadınlar ise, saldırganın yanında rahat konuşması mümkün olmayan arkadaşlarının cep telefonuna “kurtarın beni, polise gidin” vb mesajlar attığını belirterek, olayın zorla kaçırma olduğunda ısrar etti.

Muğla Emniyeti’nin üniversiteli kadının arkadaşlarının beyanını dikkate almaması üzerine CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Muğla milletvekilleri araya girdi.

Kadınlar seferber oldu

Saldırganın kimliği bilinmesine, kadının arkadaşları kaçırılma anının görüntülerine ulaşmalarına rağmen polis duruma müdahale etmemekte ısrar etti. Feride’den uzun süre haber alınamaması üzerine kadınlar #FerideNerede etiketiyle sosyal medyada kampanya başlattı.

Olay üzerine açıklama yapan Üniversiteli Kadın Kolektifi, saldırganın kimliğinin, olayın bir kaçırılma olduğunun bilinmesine rağmen duruma müdahale edilmemesini protesto etti. İlerleyen saatlerde de ülke çapında hızla eylem çağrıları yapıldı.

Feride bulundu

Kadınların başlattığı seferberlik sonuç verdi ve teknik takip sonucu Feride’yi kaçıran şahısların Adana’da gittikleri adres tespit edildi. Jandarma ekiplerinin olay yerine gitmesinin ardından Feride ve Feride’yi kaçıranlara ulaşıldı.

Gece 3.30 itibariyle Feride’nin sağlık durumunun iyi olduğu, Ahmet A. ve kaçırma olayına karışan şahıslardan biriyle birlikte ifade için Tufanbeyli Jandarma Karakolu’na götürüldüğü, Feride’nin arkadaşları, ailesi, avukatlar ve kadın örgütlerinin de harekete geçtiği öğrenildi. Feride’nin karakoldaki ilk sözü “Beni zorla kaçırdılar” oldu.

Ahmet A. ve onunla birlikte Adana’ya gelen bir arkadaşı gözaltına alınırken, kaçırma olayına katılan diğer üç kişinin Adana’ya gelmeden ayrıldığı öğrenildi. Feride, kendisini kaçıranlardan şikayetçi olurken sanıklar, Savcılık ifadesinin ardından tutuklandı.

ankara-feride

Kadınlar Feride için nöbetteydi.

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin kaçırma olayı ve polisin tutumu üzerine yayımladığı ilk açıklama:

SEVGİNİZ DE ADALETİNİZ DE BATSIN!

Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi bir arkadaşımız dün akşam saatlerinde evine giderken, kendisine uzun süredir taciz ettiği bilinen bir saldırgan erkek ve onun iki arkadaşı tarafından sokak ortasında kaçırıldı.

Olay üzerine polise giden arkadaşımıza ise ne bilgi verildi ne de yardım edildi. Saldırganın kimliği bilinmesine rağmen polis bir kez daha kadını değil kadın düşmanlığını korudu. Kapı kapı dolaşarak bilgi toplayan arkadaşlarımız saldırganın olay zamanı çekilen görüntülerine de ulaştı. Polis ise seyirci kaldı.

Daha geçtiğimiz günlerde Muğla’da Cansu tecavüz edilerek öldürülmüştü. Bu yaşananların sorumlusu, sorumluları belli. Yaşananların sorumlusu kadın düşmanı AKP’dir. Kadını erkeklerin “malı” ilan eden ve her şeyi yapabilme yetkisi veren hakimler, savcılar, erkek adalet sistemidir. Her kadın katiline öldürme yetkisi veren; Cansu’yu, Özgecan’ı elimizden alan kadın düşmanı politikalardır. Yaşananların sorumlusu arkadaşımızın yardım çığlığına rağmen ”rızası var” diyen polistir.

Erkek sevgisi öldürüyor, erkek adaleti öldürüyor. Sevginiz de adaletiniz de yerin dibine batsın! Yaşananların sorumlularından hesap soracağız. Arkadaşımızın saçının teline gelecek en ufak zararın hesabını soracağız.

Sendika.Org