Metalde direniş devam ediyor: TOFAŞ ve Mako’da işçilerin talepleri kabul edildi

Metal işçilerinin yarattığı direniş fırtınası karşısında patronlar talepleri kabul etmeye başladı. TOFAŞ’ta işçi temsilcileriyle görüşen patron talepleri kabul etti. Mako’da da direniş sonucunda gece yarısı anlaşma sağlandı

Tofaş işçisi kjazandı halay

TOFAŞ işçisi fabrika önünde kazanımı kutladı

Metal işkolunda işçilerin sarı sendika Türk Metal ve MESS’e karşı direnişinde kazanımlar gelmeye başladı. TOFAŞ’ta akşam saatlerinde işçi temsilcileri ile patron arasında başlayan görüşmeler tüm akşam sürdü. Ara verilen görüşmede patronların iki talebin kabul ettiği işçi temsilcileri tarafından açıklandı.

İlerleyen saatlerde devam eden görüşmenin sonucunda işçi temsilcileri kabul edilen taleplerini şu şekilde açıkladı:

” -Eylemlere katılan hiç bir işçinin işine son verilmeyecek.

-Türk Metal sendikası fabrikada yetkili olamayacak. Sendika gitmese dahi işçiler kendi seçtiği temsilcilerle temsil edilecek.

– İşçilere bin liralık zam yapılacak. Yıllık 2 sefer prim ödenecek

İşçiler bu görüşmeden çıkan kararları kendi arasında görüşmeye başladı. Diğer fabrikalardaki durumu da değerlendiren işçiler pazartesi günü üretime başlama kararı aldı. TOFAŞ’ta direniş kazanımla sonuçlandı. İşçiler Renault’daki arkadaşlarıyla da dayanışacaklarını belirtiyor ve oradaki görüşmeleri bekliyor.

Mako’da talepler kabul edildi

Tofaş’ın ardından Mako’da da aynı maddelerle anlaşma sağlandı ve direniş sona erdirildi. Mako işçileri ‘gece 00.00’da işe başlanmazsa işten çıkarılacaksınız’ şeklindeki tehdide prim vermedi. Bunun üzerine yönetim işçilere Tofaş’taki anlaşmanın aynen geçerli olduğunu belirtti.

Renault fabrikalarında ise işçiler bekleyişini sürdürüyor.

Ford Otosan’da ise Ali Koç’un fabrikaya gelerek doğrudan devreye girdiği belirtildi. İşçiler taleplerinde kararlı. Yüzlerce işçi fabrikada bekliyor.

Türk Traktör fabrikasında işçilere patron tarafından tehdit mesajı gönderildi. Türk Traktör işçileri erzak yardımı çağrısında bulunurken işçi aileleri de işçileri ziyaret etti.

Farba ve VLE Elektronik işçileri, 16.00-24.00 vardiya çıkışında eylem yaptı. İşçiler, “Bizi satanı biz de satarız!”, “Türk Metal istifa!” sloganlarını attı.

türk traktör tehdir mesajı meyal

 

Türk Traktör

Türk Traktör

Sendika.Org, Kızılbayrak