Kocaeli: ‘Özgecan ve katledilen kadınlar için isyandayız’

Kocaelili kadınlar 8 Mart öncesinde bir araya geldi. Yüzlerce kadın AKP’nin gerici ve kadın düşmanı politikalarına karşı 8 Mart’ta sokakta olmaya söz verdi

kocaeli kadınHalkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifi tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğinde yüzlerce kadın yan yana geldi. 28 Şubat Cumartesi günü Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe katılım oldukça yoğundu.

Etkinlik, kadınlar tarafından mahalle mahalle gezilerek, kent merkezinde ve üniversitede stantlar açarak büyük bir heyecanla örgütlendi.

Kadınlar ‘Bir günü kendimize ayırıyoruz’ diyerek örgütledikleri etkinlikte çocuklu kadınlar ‘bebekler babalara anneler tiyatroya’ diyerek etkinliğe geldi.

Halkevci Kadınlar adına konuşma yapan Meliha Kaplan şunları söyledi:

Bizler bir yıldır kentlerin yağmalanmasına karşı deresine doğasına yaşam alanlarına sahip çıkan kadınlarız, güvenceli esnek çalışmaya karşı mücadele eden kadınlarız, Kobane’ yi özgürleştiren kadınlarız, kadın katliamlarına karşı inadına hayat diyerek kadın düşmanlarından hesap soranlarız, Özgecan İsyanımızdır diyerek sokaklara dökülen üniversiteli kadınlarız.Yıllardır  emeğimiz bedenimiz ve kimliğimiz üzerinden siyaset üretenlere karşı katledilen kızkardeşlerimizin öfkesiyle isyanımızı birleştiriyoruz. Tüm kadınları hayatımızı gerici kuşatmalarla biçimlendirenlere,evde sokakta toplumsal yaşamda bizleri yoksayanlara, yaşam hakkımızı elimizden alanlara inat yaşasın hayat demeye eşitlik ve özgürlük için kızkardeş bir ülke kuruncaya dek mücadele etmeye 8 Mart’ta isyanı büyütmeye çağırıyoruz.

İlk olarak etkinlikte Kocaeli Kadın Meclisi tarafından kadın dayanışmasını büyütmek amacıyla bir yıl önce kurulan ve genişleyerek yoluna devam eden kadın korosu sahne aldı. Tüm salonun eşlik ettiği şarkılar salondaki coşkuyu arttırdı. Kadın korosunun ardından  Özgecan anısına Üniversiteli kadınlar ‘antisayaç’ şiirini okudu. Özgecan ve katledilen kadınlar isyanımızdır diyen Üniversiteli kadınlar, Özgecan’ın katledenlerden hesap soracaklarını bir kez daha yineledi.

Son olarak Franca Rame ve Dario Fo ikilisinin Ulrike Meinhof için yazdığı ‘Ben Ulrike, Bağırıyorum’ oyunu Fransız oyuncu Julie Gallasse tarafından sahnelendi. Tiyatro oyunu büyük beğeni aldı.

Kadınların dayanışması ve heyecanıyla örgütlenen tiyatro gösterimi kadın şenliğine dönüştü.Şenlik havasında geçen etkinlik sona ererken kadınlar coşkuyu ve heyecanı 8 Mart’a taşıma sözü vererek salondan ayrıldı.

kocaeli kadın

kocaeli kadın

Sendika.Org/Kocaeli