Yassıada ve Sivriada’nın talanı için ‘turizm yatırım belgesi’ çıktı

Yassıada ve Sivriada’nın ranta açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘turizm yatırım belgesi’ de çıktı. Adalar Savunması “Otel ve marina değil, deniz, orman, özgürlük istiyoruz” dedi

yassiada_sivriadaTayyip Erdoğan’ın “Demokrasinin temsilcilerinin idam kararının verildiği Yassıada’da bir müzede o serüven izlenecek. Orada uluslararası kongreler yapılacak. Sivriada yine bir kongre merkezi olacak” diyerek yağma ve talan politikalarını ‘demokrasi’ söylemiyle uyumlulaştırma çabası, bakanlıklar eliyle hızla somutlaştırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imara açtığı adaya Kültür ve Turizm Bakanlığı da “turizm yatırım belgesi” verdi. TOBB’a bağlı Gümrük ve Turizm A.Ş’ye izin verilen belgeye göre eski Yassıada’da 378 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel inşa edilecek. Otelde 950 kişilik lokanta, 190 kişilik pasta salonu, 100 kişilik gece kulübü ve 2 adet masaj salonu yer alacak. Adaya ayrıca 500 kişilik konferans salonu, 2 adet kapalı yüzme havuzu, spor salonları ve 20 araçlık kapalı otopark yapılacak.

Sivriada’da ise 1961 kişilik kongre ve sergi salonu, bin 600 kişilik lokanta, kafeteryalar ve 180 araçlık otopark olacak.

‘Deniz, Orman, Özgürlük istiyoruz’

Adalar Savunması, iki adanın ranta açılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Fütursuz yatırım ve ihalelerle İstanbul’un yer yerini siyasal simgelerle doldurmayı hedefleyen hükümetin doğal ve arkeolojik SİT alanı kararlarına karşın iki adayı yok etme girişimine karşı açtıkları davaların devam ettiğini söyledi.

Adalar Savunması tüm İstanbul ve Adalet halkına şöyle seslendi:

Sismik araştırmalar dışında hiçbir yabancı müdahaleye açılmaması gereken Sivriada ve Yassıada kuş göçlerinin en önemli duraklama alanlarından biri ve kuş yavrulama bölgeleridir. Aynı zamanda İstanbul’un temiz kalabilmiş neredeyse tek balık yumurtlama ve mercan alanını barındıran Sivriada ve Yassıada İstanbul ve Marmara’nın doğal, ekolojik ve kültürel niteliklerinin vazgeçilmez bir bileşenidir. Marmara Bölgesi’ndeki su üstü ve su altı doğal hayatının vazgeçilmez bir parçası olan Yassıada ve Sivriada’nın yok edilmesine seyirci kalmayalım…

Deniz, Orman, Özgürlük, Bırak Issız Kalsın!

Sendika.Org