“Musul’u kurtarma operasyonu Nisan veya Mayıs’ta düzenlenecek”

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Musul’un geri alınmasına yönelik operasyonun en erken Nisan veya Mayıs ayında düzenlenebileceğini açıkladı. Yetkili, “Musul kolay değil, zor bir savaş olacak” dedi

irakli-yetkililer-pesmerge-aa

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nda (CENTCOM) görevli üst düzey yetkili, Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’un IŞİD’in işgalinden kurtarılmasına yönelik operasyonun en erken Nisan veya Mayıs ayında düzenlenebileceğini söyledi.

Yetkiliye göre, Musul’un IŞİD’in elinden geri alınması için toplam en az 20 bin askere ihtiyaç var. Birlikler Irak askerleri ve peşmerge güçlerinden oluşacak.

Pentagon yetkilisi, Harekâtın zamanlaması, birliklerin savaşa hazır olup olmadıklarına bağlı bulunacağını ifade etti.

Yetkili, operasyonun Mayıs ayından sonraya kalması durumunda ise Ramazan ayının ve yaz aylarındaki hava sıcaklığının harekâtı olumsuz etkileyebileceğine işaret ederken ABD’li askeri danışman grubunun, operasyona katılacak yerel güçleri asiste edeceğini de söyledi.

IŞİD’e yönelik operasyonların şu anda iyi seyrettiğini anlatan yetkili, Iraklı güçlerin 700 kilometrekarelik alanı örgütün elinden geri aldığını, IŞİD’i yok etmenin ise zaman alacağını vurguladı; “Musul kolay olmayacak, zor bir savaş olacak” diye konuştu.

Rakka-Musul yolu kritik

musulrakka-al-jazeera-turk

Kaynak: El Cezire Türk

 

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta lojistik tedarikini sağladığı en kritik bölge Musul ile Suriye’nin Rakka kentini birbirine bağlayan karayolu.

Rakka IŞİD’in Suriye’deki merkezi konumunda. Kuzeydeki Rebia sınır kapısı peşmergenin eline geçtiği için IŞİD Musul ve Rakka arasındaki bu alternatif yolu kullanarak lojistik destek sağlıyor.

Peşmerge birlikleri bu yol üzerindeki Şengal (Sincar) ve Telafer bölgelerini geri almak için mücadele ediyor.

Eğer bu bağlantı yolu kesilirse, bu IŞİD’e önemli bir darbe vurulduğu anlamına gelecek.

Büyük operasyon için hazırlıklara devam

Irak’ın ikinci büyük ili Musul, 10 Haziran 2014’te IŞİD tarafından işgal edilmişti.

Musul çevresinde yeri gizli tutulan karargâhlarda, kurtarma operasyonunda görevlendirilecek asker ve polisler eğitiliyor.

Bunlar arasında daha önce Musul düşerken Irak ordusundan kaçan askerler de bulunuyor.

Yabancı askeri danışmanların da katıldığı eğitimlerde, silah kullanımı, muharebe teknikleri, yakın dövüş, her türlü arazi şartlarında ilerleme ve sokak çatışmaları alanında eğitim veriliyor.

Peşmerge de harekâta destek verecek

Kürdistan Bölgesel Yönetimi, peşmergenin de Musul savaşına katılacağını açıklamıştı.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi,16 Şubat’ta ordunun Musul’u IŞİD’den geri almak için hazırlandığını belirterek “Birkaç ay içinde Musul için harekete geçileceğini” söylemişti.

Pentagon Sözcüsü Kirby, 11 Şubat’ta, “Hepimiz Musul’a odaklanmış durumdayız ama kara harekâtının ne zaman olacağına ilişkin tarih, zaman ve hafta konusunda bir öngörüde bulunamayacağım” demişti.

Kaynak: El Cezire Türk, Anadolu Ajansı