Ege’de faşist saldırı: Bir ölü, üç ağır yaralı

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yaklaşık 100 kişilik ülkücü faşist grup, devrimci, demokrat, Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Saldırıya uğrayan öğrencilerden üçü ağır yaralanırken, saldırgan grup içinde yer alan ve ‘reis’ diye anılan Fırat Çakıroğlu da yaşamını yitirdi

ege-saldiri

21.25 Evrensel’in haberine göre, yaralı üniversitelilerden Nurullah Semo’nun hayati tehlikesi devam ederken Mevlan Duygu’nun bilincinin açıldığı bilgisi verildi.

21.02 DİHA’nın haberine göre yaralanan üniversitelilerden Sezgin Yılmaz, taburcu edilmesinin ardından polis tarafından gözaltına alındı.

20.15: Sendika.Org’un hastane kaynaklarından edindiği bilgiye göre, saldırgan grup içinde yer alan Fırat Çakıroğlu yaşamını yitirdi. Saldırıya uğrayan üniversitelilerden de üç ağır yaralı var. Üniversitelilerden biri beyin kanaması geçirirken, ikisi diğer hastanelere sevk edildi.

MHP ve Ülkü Ocakları’na yakın hesaplarda, yaşamını yitiren Fırat Çakıroğlu’nun “Ülkücü Hareket Ege Üniversitesi Teşkilat Başkanı” olduğu yazıldı.

20.00: Ege Üniversitesi kampüsü ve kampüs içindeki hastanenin çevresi polis ve faşistlerce sarılmış durumda. Üniversiteliler mahsur kalmış durumda.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne yaklaşık 100 kişilik ülkücü grup, devrimci, demokrat, Kürt öğrencilere ellerinde satır ve baltalarla saldırdı. Faşistlerin saldırısını polisin biber gazlı ve plastik mermili saldırısı izledi.

19.20 itibariyle polisin üniversite içinde gaz bombalı saldırısı devam ediyor.

En az 3-4 yaralı var

Fakülte önüne pusu kararak öğrencilerin gelmesini bekleyen ülkücü grup gördükleri öğrencileri satır ve baltalarla darp etti. Bir öğrencinin kafasına baltayla vurularak yaralandığı, 3-4 yaralının daha olduğu öğrenildi.

Polis ise saldırgan gruba müdahale etmek yerine çevrede bulunan öğrenciler gaz ve plastik mermi sıktı. Daha sonra saldırgan grup polisin yoğun korunmasında Edebiyat Fakültesi girişinde açıklama yaptı. Açıklamayı fotoğraflamak isteyenlere de saldırmak isteyen gruba polis de destek verdi. “Ne çekiyorsun” diyerek görüntü almak istenenler de engellenirken polisin grubu desteklemesi dikkat çekti.

‘Bir kişi yaşamını yitirdi’ iddiası

Yaralılar hastaneye kaldırılırken yaralılardan birinin yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Hastane önünde kalabalık bir faşist grup toplandı.

Ege Üniversitesi’nde yaralanan öğrencilerden bilgi almak için acile gelen öğrencilere hastanede sivil bir grup saldırdı.

Polisin biber gazlı saldırısı ve faşistlerin hastane çevresindeki saldırıları nedeniyle Acil servisindeki bazı hastalar tahliye edildi.

Sendika.Org, Evrensel

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur