Trabzon’da HES toplantısına geçit yok: “Suyumuzu konuşmayız!”

Trabzon’da derelerinden HES’e su taşınmasına karşı çıkan Hayrat halkı, bilgilendirme toplantısını yaptırmadı, şirket görevlileri ilçeden ayrılmak zorunda kaldı

Trabzon-Hayrat Ancumah Mahallesi’nden geçen Hayrat ve Balaban derelerinden alınacak su, 8 kilometrelik tünelle Rize Güneyce’de yapılması planlanan HES’e aktarılmak isteniyor. Dün de (5 Ağustos)  HES’çi şirketin ÇED kapsamında düzenlenmesi gereken halk bilgilendirme toplantısı vardı. Tünelin yöreye zarar vereceğini savunan ve bölgede HES’leri istemeyen Hayrat halkı, toplantıyı yaptırmadı.

“Hayrat’ı terk edin gidin”

Toplantının yapılacağı Hayrat İlçe Müftülüğü önünde toplanan halk, bilgilendirme için gelen şirket ve Çevre İl Müdürlüğü yetkililerini binaya sokmadı. Salona girmelerine izin verilmeyen şirket yetkilileri araçlarına binerek ilçeden ayrılmak zorunda kalırken Çevre Müdürlüğü görevlileri de “Daha canımızı mı alacaksınız, daha ne verelim size, Hayrat’ı terk edin gidin, bizim ölümümüzü istiyorsunuz” sözleriyle protesto edildi.

“Halk, projeyi istemediğini gösteriyor”

AKP’li Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu’nun devreye girmek istemesi üzerine de “Konuşacak bir şey yok, suyumuzu konuşmayız, daha önce de çok duyduk bu konuşmaları, Hayrat’ı terk etsinler” diyerek tepki gösterdiler.

Müftülük önünde toplanan grup adına açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz, derelerin yaşam alanı olduğunu ve bu alanlara sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Deniz, “Önümüzdeki günlerde yeni bir yasa ve yeni bir uygulamaya gidilecek. Artık köyünüzde bile içtiğiniz suyun bedelini ödeyeceksiniz. İneğinizin bile dereden su içme şansı  olamayacak. Bunu engellemenin tek yolu bu derelere sahip çıkmaktır. Bugün toplantıyı yapamadılar ama daha sonra tekrar deneyeceklerdir. Bugünkü toplantıyı yaptırmamış olmanız, halkın bu projeyi istemediğinin bir göstergesidir” dedi.

Toplantı kimsenin katılmaması sonucu iptal edilirken  müftülük önünde bekleyen halk, önlem olarak mesai saatinin bitimine kadar kaldı.

trabzon-hayrat-hes5

trabzon-hayrat-hes4

 

trabzon-hayrat-hes3

trabzon-hayrat-hes2

Kaynak: Toplum Gazetesi

Sendika.Org