Sarıgazililer HDP-Halk Cephesi geriliminin sonlanmasını istedi

Sarıgazi halkı, HDP-Halk Cephesi arasındaki gerilimin son bulması talebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi

Sarıgazi halkı, HDP ile Halk Cephesi arasında Nurtepe’de başlayıp İstanbul’un farklı bölgelerine yayılan ve son olarak da Sarıgazi’ye sıçrayan gerilimin son bulması amacıyla sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar ile akşam saatlerinde semt meydanında bir araya geldi.

Sarıgazili muhtarların, esnafın, kadınların, gençlerin ve cemevlerinin gerçekleştirdiği basın açıklamasında her ne sebep olursa olsun taşlı, sopalı, Molotoflu, bıçaklı saldırıların gerçekleşmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yaşanan gerilimin Aleviler-Kürtler arasındaki gerilim olarak yansıtılmasının bölge halkında endişe yarattığını ifade eden Sarıgazililer, “Ortadoğu’da ve ülkemizde içinden geçtiğimiz süreçte şeriatçı, gerici, faşist odaklar tarafından kışkırtılan mezhepçi söylemlere, örgütlere karşı ortak mücadele zeminini güçlendirmemiz gereken dönemlerdeyiz. IŞİD denen çetenin mahallelerimize kadar girdiği bu dönemde güçlerimizi gerici, faşist çetelere karşı ortaklaştırmak tarihi sorumluluktur” dedi.

Sarıgazililer, Gazi Mahallesi’nde 14 yaşında hayatını kaybeden İbrahim Öksüz gibi başka canların da yitmemesi için gerilimin her iki tarafını da itidalli ve sorumlu davranmaya davet etti.

Sendika.Org