Kavak HES için ‘acele el koyma’ya durdurma

MNG Holding’in Artvin’de yapmak istediği Kavak HES için yürütülen acele el koyma işlemleri durduruldu. MNG, inşaatı bir an önce bitirmek için ÇED raporunda hile yapmış, Çevre İl Müdürlüğü’nden 24 saat aralıksız çalışma izni almıştı

Kavak HESArtvin Arhavi’de kent içine yapılmak istenen Kavak HES için Bakanlar Kurulu’nun aldığı acele kamulaştırma kararı doğrultusunda yürütülen acele el koyma işlemlerini mahkeme durdurdu.

2012 yılında yapımına başlanan Kavak HES projesinin tamamlanması için Arhavi Belediye meclisi, 4 Eylül 2013’te 1/1000 ile 1/5000 nâzım imar planlarında değişiklik yaparak tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin bir kısmını konut dışı kentsel çalışma alanı ilan etti ve HES projesine onay verdi. 14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla da Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan 236, 237, 279, 282 ve 284 adadaki 12 parsel için acele kamulaştırma kararı alındı.

Sadece savaşta ve olağanüstü dönemlerde alınabilecek acele kamulaştırma kararının iptal edilmesi için bölge halkının Danıştay 6. Dairesi’nde açtığı dava devam ederken acele el koyma işlemleri de başlatıldı. Radikal’den İdris Emen’in haberine göre, bu işlemlerin de iptal edilmesini isteyen bölge halkı Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurunca mahkeme, acele kamulaştırma kararının iptali için Danıştay’da açılan davayı gerekçe göstererek acele el koyma işlemlerini durdurdu.

Son sürat inşaat: 24 saat çalışma izni

Bölge halkının açtığı davalar devam ederken projeyi yapacak MNG Holding, muhtemel iptal kararlarına karşın inşaatı tamamlamaya çalışıyor. MNG Holding’in haziran ayı sonunda Artvin Vali Yardımcısı Mutlu Almali’nin de katıldığı bir toplantıyla faaliyetlerine 24 saat aralıksız devam edebilmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden izin aldığı ortaya çıkmıştı.

Verilen kararın inşaatı hızlandırmak için yapıldığını savunan Artvin Doğa Koruma Platformu yaptığı açıklamada “24 saat izinle yangından mal kaçırılıyor. Mahkemenin iptal kararı verme olasılığı yüksek. Bu nedenle firma, geri dönüşü imkansız bir şekilde inşaatı tamamlamaya çalışıyor. Hukuksuz, geri dönüşü imkansız zararla bitirilmeye çalışılan inşaatla suç işleniyor” demişti.

Hukuksuz HES’in hileli raporu

Kavak HES inşaatının bir an önce başlaması için şirketin ÇED raporunda hile yaptığı da geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. ÇED olumlu raporu hazırlanırken Kapisre Deresi’ndeki canlılar için hayati öneme sahip can suyu ölçümünün yanlış yapıldığını ve HES’in faaliyete girmesi durumunda derenin tamamen kuruyacağını savunan bölge halkının başvurusu ile mahkeme bilirkişiden can suyu ile ilgili ek inceleme istemişti. İncelemeler sonucunda firmanın Kapisre Deresi’nin HES projesinden hiç etkilenmeyen bölgelerinde can suyu ölçümü yaptığı tespit edilmişti.   

Sendika.Org