Galataport’la kültür varlığı binalar otel oluyor

Doğuş Holding’in Galataport projesi, Karaköy’ün kültür varlığı olarak tescilli binalarını otele, mağazaya dönüştürüyor

Galataport olarak bilinen Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi’nin ÇED süreci başladı. 2 Ağustos’ta askıya çıkan ÇED başvuru dosyası ile tarihi yarımadanın karşısındaki Karaköy ve Salıpazarı’nın çehresini tamamen değiştirecek projenin ayrıntıları da ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Özlem Güvemli’nin haberine göre, Doğuş Holding’in yaptığı otel, ofis, restoran ve mağazalar ve terminal binasından oluşan proje kapsamında 2. derece kültür varlığı olarak tescilli TDİ Genel Müdürlük binası, yolcu terminali ve Çinili Han otele, Paket Postanesi de mağaza ve restorana dönüştürülüyor. İstanbul Modern ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde devam eden kira sözleşmeleri nedeniyle bu aşamada herhangi bir yıkım planlanmıyor. Ancak İstanbul Modern’in sergi salonu olarak kullandığı 3 numaralı antrepo ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu 6 numaralı antrepo binası yıkılıyor.Bu yapıların yerine de otel, mağaza, restoran, ofis, gümrüksüz satış, dolaşım alanları, kapalı otopark yapılması planlanıyor.

400 bin metrekare inşaat

Karaköy rıhtım sahasında tescilli binalar Merkez Han, Yolcu Salonu, Çinili Han ve Paket Postanesi toplam 28 bin 555 metrekarelik yapı alanına sahip. 20 numaralı antrepo alanına da 5 bin 208 metrekare yeni inşaat yapılacak. Böylece bu alanda toplam 33 bin 763 metrekare zemin üstü kapalı alan olacak. Zemin altına ise toplam 7 bin 69 metrekare inşaat yapılması öngörülüyor.

Salıpazarı geri sahasında ise zemin üstünde 108 bin, zemin altında 250 bin metrekare inşaat planlanıyor. Açık peyzaj alanı olarak 65 bin 732 metrakare alan oluşturulacak. Bunun 13 bin 934 metrekaresi saat kulesi çevresi meydan ve rekreasyon alanı, 21 bin 343 metrekaresi diğer meydanlar ve sokaklar, 6 bin 600 metrekaresi rıhtım alanı ve 3 bin 829 metrekaresi üst kat dolaşım alanları olarak planlanıyor. Karaköy’deki inşaat alanı ile birlikte proje kapsamında ortalama 400 bin metrekarelik alanda inşaat yapılacak. Proje kapsamında Karaköy rıhtımı ve Salıpazarı rıhtımı önüne de dolgu yapılarak en az 10 metre genişliğinde kazıklı rıhtım inşa edilecek.

Yükseklik 18.5 metre

A bölgesi olarak tanımlanan otel ve ticari alanların bulunduğu rıhtım tarafında yükseklik maksimum 15.50 metre, ofisler ile kruvaziyer terminalinin bulunduğu rıhtım arkasında ise maksimum yükseklik 18.50 metre olarak belirlendi.

İstanbul 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Kentsel Sit Alanı ilan edilen proje sahası, Bakanlar Kurulu tarafından daha sonra Turizm Merkezi ilan edilmişti. Projenin arazi hazırlığı ve inşaat aşaması 3 yıl sürecek, bedeli de 1 milyar 100 milyon dolar.

Projeye ilişkin bakanlık tarafından onaylanan ÇED başvuru dosyası 2 Ağustos’ta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıktı, 19 Ağustos’ta halk toplantısı düzenlenecek.

Sendika.Org