Bursalılar kaçırılan ÇED toplantısına dilekçelerini yolladı

Bursa DOSAB’da kurulmak istenen termik santrale karşı bölge halkı harekete geçti, topladığı 5 bin 500 imzayı ÇED toplantısının yapılacağı Ankara’ya gönderdi

bursa_dosab_termik_6aguBursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) yapımı planlanan buhar ve elektrik santraline karşı binlerce dilekçe hazırlayan bölge halkı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek dilekçelerini Ankara’ya gönderdi. “DOSAB’da termik santrale hayır” yazılı pankart açan Bursalılar, santralin çevreye ve yaşam haklarına vereceği zararı hatırlattı, projenin durdurulmasını istedi.

Basın açıklamasını okuyan Murat Demir, ÇED değerlendirme toplantısının Bursa’da yapılmasına izin verilmemesine dikkat çekti. Bölge halkının, muhtarlar ve yöre dernekleri ile birlikte topladığı 5 bin 500 dilekçeyi Ankara’da yapılmak istenen toplantıya gönderdiğini söyleyen Demir, “Termik santraller doğanın ve insanın düşmanıdır. Biz sağlıklı ve temiz bir Bursa’da yaşamak istiyoruz” dedi.

Muhtarlar mahallelinin endişesini anlattı

Basın açıklamasında söz alan Panayır Mahallesi Muhtarı Dursun Kara, termik santrale karşı olduklarını imzalarıyla gösterdiklerini, bölge halkının duman solumak, kanser olmak gibi endişeler taşıdığını söyledi.

Doğanevler Mahallesi Muhtarı Sayan Mesut da kendi mahallelerindeki halkın endişesinden söz etti, kendilerine yapılan açıklamaların inandırıcı ve ikna edici olmadığını kaydetti.

‘Yetkililere inanmıyoruz’

Açıklamada söz alan bir Panayırlı ise termik santralin kurulmasına “Duman solumak istemiyoruz. Çamaşır asamayız, çocuklarımızı sokağa salamayız. Geçmişte ‘Çayda radyasyon yok’ diyen bakanların öldüklerini gördük. Şimdi de bu söylemlere inanmıyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından temsilciler Ankara’ya gönderilmek üzere dilekçelerini müdürlüğe teslim etti.

Sendika.Org/ Bursa