Akkuyu ÇED raporu, deprem riskini saklıyor

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Akkuyu NGS için hazırlanan ÇED raporunu inceledi: Hiçbir jeofizik çalışma sonucuna yer verilmemiş, deprem riski taktiksel bir tuzak olarak saklanmış

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Başdanışmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Mersin’de yapımı planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için hazırlanan ÇED Raporu’nda hiç bir jeofizik çalışma sonucuna yer verilmediğini, bölgede var olan deprem riskinin taktiksel bir tuzak olarak saklandığını iddia etti.

ÇED Raporu’nu değerlendiren Ercan, “Raporun 48’inci sayfasında yapılacak ile yapılan işler sayıldığında, santralin güvenli bir yere oturup oturmadığına ilişkin hiç bir jeofizik çalışma ile sonucuna yer verilmemiştir. Dolayısıyla yerin ne taşıma gücü, ne de depremle çınlamaya (rezonansa), aşırı çalkalanmaya gelip gelmeyeceği bilinmemektedir” dedi.

Deprem beklenmeyen kırık öne çıkarılmış

Raporda taktiksel bir tuzak olarak büyük bir deprem beklenmeyen Ecemiş Kırığı’nın öne çıkarıldığını söyleyen Ercan, bölgede asıl göz önünde bulundurulması gereken tektonik etkinlikleri, Kıbrıs Dalma Batma Kuşağı, Ölü Deniz Kırığı, Güney Ege Dalma Batma Kuşağı ve Doğu Anadolu kırıkları olarak saydı.

Tsunami olasılığı yüzde 13

“Depremlerin şaşmaz bir yasası vardır. Bir yerde belli büyüklükte bir deprem oluyorsa, gelecekte de o yerde en az o büyüklükte bir deprem olacaktır” diyen Ercan, bölgedeki 4 bin yıllık depremlere bakıldığında detayların ortaya çıktığını söyledi. Sözkonusu fay kırıklarındaki tsunami olasılığına da dikkat çeken Ercan, Güney Ege Dalma-Batma kuşağında tsunami oluşma olasılığını yüzde 13, dalga yüksekliğini 1- 6 metre, Ölü Deniz Kırığı’nda ise yüzde 6, dalga yüksekliğini de 1- 3 metre olarak belirtti.

Deniz dolgusu depremde ne olacak?

Ercan, santralin bir bölümünün deniz dolgusu içine yapılacağını ancak bu dolgunun olası bir deprem durumunda nasıl davranacağı, ona nasıl dayanacağı üzerine inandırıcı bir bilgi olmadığını da söyledi.

Sendika.Org