Veysel Eroğlu’na göre suda sıkıntı yok, bıyığına kasıt var

Veysel Eroğlu, İstanbulluları tehdit eden kuraklık ve sudaki koku problemleri ile ilgili konuştu. Sorun değil, iktidarına ve bıyığına kasıt gördü

Kayseri Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbulluları tehdit eden kuraklık ve sudaki koku problemleri ile ilgili de konuştu.

Bakan boş barajları göremedi

Eroğlu, İSKİ’nin barajlardaki ölçüm oranlarını açıkladığı 2005 yılından bu yana ilk kez yüzde 20’nin altına inen, yüzde 19.87 seviyelerine gerileyen barajlardaki doluluk oranlarını vermek yerine “Kuraklık nedeniyle su kaynaklarımızda yüzde 27’lik bir azalma oldu” dedi. Geçtiğimiz yıl yüzde 71,84 olan doluluk oranıyla aradaki farkı sadece yağışlarla ilişkilendiren Eroğlu,  “Aradaki fark yağmurlarla kapatılmadı. Biz de Büyük Melen Çayı’nı su kaynaklarımıza bağladık” dedi.

Melen çözüm değil, üstelik kirlilik ihtimali yüksek

Oysa Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şube yaptığı 22 Temmuz’da İstanbul’un su sorunlarıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında çözüm olarak sunulan Melen hattı ile taşınan su miktarının İstanbul’da ihtiyaç duyulan suyun üçte birini bile karşılayabilecek kapasitede olmadığını söylemişti. ÇMO, Melen’den alınan suyun kalitesine de dikkat çekmişti: “Melen’den alınan su İstanbul’daki içmesuyu arıtma tesislerinde arıtmaya tabi tutulmakta. Ancak İSKİ’ye ait mevcut içmesuyu arıtma tesisleri organik madde, azot, fosfor, ağır metal gibi kirlilikleri gidermek üzere tasarlanıp işletilmediğinden,  bu kirliliklerin suda kalma ihtimali yüksek. Bu durum İstanbul halkının sağlığını tehdit etmektedir”

“Alibeyköy baraj değil aktarma yeri”

Eroğlu, artık boş olan Alibeyköy barajı için de “Burası aktarma istasyonu. Gazeteciler gelip gidip burada çekim yapıyor. Biz burayı artık aktarmada kullanmıyoruz, Kağıthane’ye suyu direkt basıyoruz. Dolaysıyla Alibeyköy Barajı’nın kendi havzasındaki su var” dedi.

İSKİ’nin verileri… 

İstanbul’daki su arıtma tesislerini, dünyanın en önemli ve en modern arıtma tesisleri olarak niteleyen Eroğlu, İSKİ’nin suyla ilgili biyolojik, kimyasal, tortu ve berraklıkla ilgili tüm parametreleri internet sitesinden açıkladığını söyledi. Oysa İSKİ,  son dönemde yaşanan koku problemi üzerine yaptığı açıklamada “Koku şikayeti gelen bölgelerde Türk Standartları ve uluslararası standartlar çerçevesinde yapılan analiz ve incelemeler neticesinde suyun kullanılabilirliğine engel olacak herhangi bir veriye rastlanmamıştır” demekle yetindi,  hiç bir analiz sonucunu kamuoyu ile paylaşmadı.

Suyu temizleyecek karbon yeni alındı

Sudaki koku ile ilgili olarak da “Arıtma tesislerinde aktif karbon kullanılıyor. O nedenle koku yok” dedi ancak ÇMO yine açıklamasında “Toz Aktif Karbon Temini adı ve 2014/3716 numarasıyla açık ihale usulüyle alınacak olan 200 ton toz aktif karbon daha ihalesi yeni tamamlanmış, aktif karbon malzemesinin  İSKİ stoklarında bulunmaması nedeniyle aktif karbon ile arıtım yapılmamış, suda koku şikayetleri artmıştır” demişti.

Bıyığım da bıyığım…

“Melen’den, Sakarya’dan gelen su da sürekli inceleniyor. Su kalitesi araştırılıyor. Metal var mı yok mu bakıyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. DSİ, İSKİ sürekli su değerlerini izliyor. Sağlık Bakanlığımıza bağlı Hıfsızsıhha’da suyu sürekli denetliyor. Bunlar gündeme kasıtlı olarak getiriliyor” diyen Eroğlu, sağlıklı suya erişim talebini ve bu hakkın mücadelesini iktidarlarına darbeye ve bıyıklarına bağladı: “İstanbul’un suyu üzerinden belediyelere, bakanlığımıza ve hükümetimize vurmak isteyenler var. Birileri ‘Su sıkıntısı olsun, hükümete, bakanlığa ve belediyeye vuralım’ diyor ama istedikleri olmayacak. Benim de bıyığımla uğraşmasınlar.” Eroğlu, İstanbul susuz kalırsa bıyıklarını keseceğini söylemişti.

 Sendika.Org