Turizm bölgesindeki köye iki HES, iki taş ocağı

Tokat-Reşadiye Yolüstü köylüleri, turizm bölgesi ilan edilen köylerinde açılmak istenen ikinci taş ocağını  istemiyor. Köyde iki adet de HES var 

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde Yolüstü köylüleri, bir taş ocağı ile iki adet HES santrali olan topraklarında açılmak istenen ikinci taş ocağını istemiyor. Üstelik bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm beldesi ilan edilmiş durumda. Zaman’dan Fatih Çelik’in haberine göre, köydeki Er Tepesi mevkiinde kurulan ilk taş ocağının hemen yanındaki kanyona büyük zarar verdiğini dile getiren köylüler, “Bizim kalbimiz orası, bizim kalbimizi söküyorlar” diyerek tepki gösteriyor.

Can güvenliğimiz yok

Büyükşehir Yasası’yla kapatılan belediyenin eski binası önünde dün (22 Haziran) toplanan köylüler, “Taş ocağına hayır”, “Bu nasıl turizm bölgesi?” ve “Devlet bize ses ver” pankartlarıyla eylem yaptı.

Yapılan basın açıklamasında taş patlamaları nedeniyle can güvenliklerinin olmadığı dile getirildi. Köylüler adına açıklamayı yapan Fatih Yılmaz, şunları söyledi: “Köyümüzde bir adet taş ocağı ve iki adet HES santrali varken, şu an ikinci bir taş ocağı açılmaktadır. Biz bu taş ocağının açılmasını kesinlikle istemiyoruz. Çünkü bölge, Bakanlar Kurulu’nun 23.06.2010 tarih ve 2010/647 sayılı kararnamesi ile turizm bölgesi olarak ilan edilmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu taş ocağı ile birlikte bölgede tarım imkansız hale gelmiştir. İçme suyu kaynaklarımız bu bölgeden beslendiği için kurumak üzeredir. Faaliyetin ana kaynağı olan Er Tepesi’nin tam altında HES tüneli mevcuttur ve taş patlamaları ile birlikte bu tünelin patlama riski olup bu tünelin alt kısmındaki ziraat bahçelerimizdeki insanların can güvenliği tehlike altındadır. Bu taş ocağına izin veren yetkililerin, durumu yerinde inceleme yapmadan çalışma ruhsatı ve izni verdiği açıktır. Biz buranın tekrar incelenmesini istiyoruz.”

Basın açıklamasının ardından slogan atan köylülerle ocağın açılmasına izin verdiği iddiasıyla eski belde belediye başkanı Talip Çetin arasında tartışma yaşandı.

Sendika.Org