Taksim İlkyardım bir beton kütle olarak geliyor

Kapatılan Taksim İlkyardım Hastanesi’nin yerine yapılacak hastanenin avan projesi, Koruma Kurulu tarafından onaylandı. İnşaat alanı 5 kat büyüdü, bahçe yerine 7 katlı blok geldi. Bölgedeki tek boşluk betonla dolacak

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz yıl kapatılan Taksim İlkyardım Hastanesi’nin yerine yapılacak  hastanenin avan projesi 2 No’lu Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Birgün’den Olgu Kundakçı’nın haberine göre, projede hastanenin yer aldığı parsellerde zemin üzerindeki inşaat alanı 5 kat büyüdü, bir o kadar da zemin altında inşaat alanı öngörülüyor. Hastanenin Sıraselviler Caddesi’ne bakan ön bahçesine ise 7 katlı bir blok inşa edilecek.

Proje, bölgenin dokusunu bozacak

 

Beyoğlu Kentsel SİT alanında yer alan Taksim İlkyardım Hastanesi’nin yerine yapılacak proje, Beyoğlu Semt Dernekleri’ne göre bölgenin dokusunu bozma riski taşıyor. Cihangir Güzelleştirme Derneği, Ayaspaşa Derneği ve Galata Derneği, Sağlık Bakanlığı’na çekincelerini ileten bir yazı yazarak projenin yeniden değerlendirilmesini talep etti. Yazıda, projede öngörülen yeni hastanenin kütlesel boyutları açısından içinde bulunduğu tarihi çevreyle uyumsuzluk taşıyacağı dile getirildi, projenin çevreyle uyumlu hale getirilmesi talep edildi.

Tek kentsel boşluk 7 katlı blokla doldurulacak

Bölgedeki yeşil alan eksikliğine işaret eden dernekler, yeni projede yapılaşmanın parselin tamamına yayılmasıyla hastane bahçesinin yok edilmesini eleştirdi, mevcut ön bahçenin korunup toplam inşaat alanının düşürülmesini istedi. Yazıda, “Yakın çevredeki yegâne kentsel boşluğun 7 katlı bir blokla doldurulması, buradaki yeşil alan, ışık ve hava sirkülasyonunu azaltacaktır. Bir hastane yapısının çevresel-kentsel yaşam kalitesini bu şekilde olumsuz etkilemek yerine, güçlendirmesi gerekir” denildi.

Acil girişi ambulans girişine uzak

Öte yandan hastanenin acil girişinin Sıraselviler Caddesi’ndeki ambulans girişine uzak bir noktada yer alması ve rampaların darlığı da dikkat çekilen konular arasında. Dernekler, mevcut yapının güçlendirilip iyileştirilerek küçük ilavelerle hizmete sunulabileceğini de belirtti.

Hastane büyürken denge korunmalı 

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Ali Hacıalioğlu bir fonksiyon değişikliğine gidilmeden bölgede yine hastane yapılmasını olumlu olarak niteledi fakat yapılaşmaya dikkat çekti: “Ancak bina kütlesinde hacim ve alan açısından ciddi bir büyüme var. Parselin tamamına yayılan hastanenin altına 4 kat bodrum yapılacak. Zemin öngörülen inşaatın çok iyi çözülmesi gerekir, ancak projede bunun çok sağlıklı çözümlendiğini söyleyemeyiz. Hastanelerin kapasite artırımını eleştiremeyiz, ancak bulunduğu yer itibarıyla sınırları da çok zorlamamak, ortaya koyduğunuz projenin çevreyle olan ilişkisinde o dengeyi de korumak gerekiyor. Kent içi kamu hastaneleri şehir hastaneleri adıyla kent dışına taşınırken, kent içi kamu hastaneleri ise özelleştiriliyor. Bu politikayı Taksim Hastanesi için de kaygı verici buluyoruz.”

Sendika.Org