Ormana termik santralde “sosyal baskı” korkusu

Yükselen kent-çevre hakkı mücadelesini göz ardı ederek iş tutmak artık mümkün değil. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı yakınına yapılacak termik santral için görüşü sorulan Orman Bölge Müdürlüğü, ÇED Olumlu kararı için sakınca görmedi ama “sosyal baskı yaratabilir” dedi

Sadece Türkiye değil Avrupa‘da da çok önemli bir yere sahip, milli park statüsündeki İğneada longoz ormanlarının yanına termik santral yapılmak isteniyor. Radikal’den Serkan Ocak’ın haberine göre, iki yıl önce başlayan İğneada’ya termik santral projesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan lisans alındı. Ancak ÇED süreci devam eden santralla ilgili henüz kazma vurulmadı.

Doğal varlıkları ve bölge halkını olumsuz etkileyecek termik santralla ilgili henüz idari anlamda alınmış bir karar yok. Bu nedenle İğneadalılar proje hakkında dava açamıyor. Ancak yeri belli olan santral için örgütlenmeye başladılar. Kurulan İğneada Demirköy Çevre Platformu, projeyle ilgili bilgi edinme başvurularında bulundu. Bu başvurulardan Kırklareli Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Demirköy Orman İşletmesi Müdürlüğü’nün platforma gönderdiği 28 Nisan tarihli yazıda, Demirköy-Beğendik Köyü’ndeki ormanlık alanda EMBA Elektrik Üretim A.Ş. tarafından entegre termik santral ve liman kurulmasının planlandığı ifade edildi. Proje için henüz izin başvurusunda bulunulmadığından termik santralla ilgili bir işlem yapılmadığı da açıklandı.

Doğal ormanlarla çevrili olması nedeniyle

ÇED aşamasında olan termik santral projesiyle ilgili kurumdan görüş sorulduğu anlaşılan belgede şu ifadeler kullanıldı: “Kurumumuz tarafından düzenlenen ÇED İnceleme ve Değerlendirme Formu’nda yapılması planlanan projenin kısıtlı veya statülü alanlarda kalmadığı tespit edildiği, bu nedenlerle ÇED Olumlu Belgesi verilmesinde sakınca bulunmadığı, ancak yapılması planlanan doğal koruma alanlarında olan ve milli park ilan edilen longoz ormanlarına 4600 metre mesafede olup, proje sahasının dört bir tarafının doğal ormanlarla çevrili olması nedeniyle sosyal baskı olabileceğinin göz önüne alınması gerektiği belirtilmiştir.”

Sendika.Org