Karaburun’un taşınmazları da Diyanet’e

Büyükşehir Yasası’yla kapatılan İzmir belediyelerinin taşınmazları Diyanet’e  devrediliyor. Alaçatı’dan sonra  şimdi de Karaburun’da köy kahvesi, muhtarlık binası ve zeytinlikler  Diyanet’e verildi. Üstelik alt komisyon malların belediyeye devri kararı alırken İzmir’deki üst komisyon tüm malları Diyanet’e verdi

Büyükşehir Yasası’yla kapatılan İzmir’in belediyelerine ait taşınmazlar Diyanet’e devredilmeye devam ediyor. Cumhuriyet’ten Emre Döker’in haberine göre, şimdi de Karaburun’un köylerindeki muhtarlık binaları, köy odaları ve zeytinlikler Diyanet’e bırakıldı.

Saip köyünde, içinde cami, köy odası ve zeytinliğin bulunduğu 5 bin 170 metrekarelik alan, Kösedere köyünde 105 metrekarelik köy muhtarının odasının da içinde bulunduğu alan, Salman köyünde 2 bin 240 metrekarelik alan Diyanet’e tahsis edildi.

Devredilen yerlerin özelliklerinin çevresinde içki satışı yapan yerlerin olması olduğuna dikkat çeken Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Tahsis edilen yerlerde caminin hemen dibinde köy odası, bakkallar var. Buralarda bundan sonra ne içki satılabilir ne başka bir şey yapılabilir. Diyanet burada vatandaşların ruhsatlarının iptalini isteyebilir. Burada amaç içki satışını engellemek. Bu yerleri Diyanet’e vererek içki satan bakkal ve işletmeleri ilerleyen süreçte ruhsatlarını iptal etmek istiyorlar” dedi.

Belediye aracı da müftülüğe

Malların paylaştırılması için kurulan alt komisyon malların belediyeye verilmesi kararı alırken İzmir’deki üst komisyonun tüm malları Diyanet’e verdiğini belirten Çakır, kapatılan Mordoğan Belediyesi’ne ait hizmet aracını da İzmir İl Müftülüğü’ne verdiklerini söyledi. Çakır, “Aracı müftülüğe verdim ancak bu kararın iptali için dava açtım” dedi.

Çakır, Maliye’ye devredilen alanlara da dikkat çekerek, “Bozköy’de de içinde okulun olduğu 20 bin metrekarelik bir alan var. Burayı da Maliye Hazinesi’ne devretmişler. Karaburun ve Mordoğan dışında ilçemizin köylerinde okul yok. Taşımalı eğitim yapılıyor. Buraların Milli Eğitim Bakanlığı’nın kullanması için Maliye’ye devredilmesi de bizi şüphelendiriyor” dedi.

Alaçatı’nın taşınmazları da Diyanet’in

İzmir’de daha önce de kapanan Alaçatı Beldesi’ne ait, aralarında içkili restoran ve içki satışı yapanların da bulunduğu 22 dükkan ile tarihi belediye binası ve 4 dönümlük arsa Diyanet’e bırakılmıştı.İzmir İl Özel İdaresi’nin Çınarlı’daki hizmet binası cami yapımı, Konak’ta yeni yapılan hizmet binası da imam hatip lisesi olması için kuruma devredilmişti.

Sendika.Org