Kamilet’te HES yollarına geçit yok

Artvin-Arhavi Kamilet Vadisi’ne yapılacak Taşlıkaya HES için “sondaj yolu” adı altında başlatılan HES yolu inşaatını durduran karar, Danıştay’da onandı, şirket bölgeden gitti

Artvin-Arhavi Kamilet Vadisi’ne HES yapmak isteyen şirketlerin usulsüz inşaatları, bölge halkının mücadelesi ile durduruluyor.

İmar planı olmaksızın başladıkları inşaatı “sondaj ulaşım yolu” kılıfıyla örtmek isteyen Eyner A.Ş.’ye mahkemeden iptal kararı geldi. Bianet’ten Nilay Vardar’ın haberine göre, şirket, Küçükköy’de yapmak istediği Taşlıkaya Regülatörü ve HES projesi için 3.17 hektarlık ormanlık alana “sondaj ulaşım yolu” adı altında HES yolu yapmak için Orman Bakanlığı’ndan izin aldı. Bölge halkının açtığı davada Rize İdare Mahkemesi, “Ormanlık alana ulaşım hizmeti verecek olan yol, ister sondaj amaçlı olsun isterse de projenin hayata geçmesi için inşa edilecek regülatör, santral binası v.s.’ye ulaşma amaçlı olsun, imar planı olmadan yapılamaz” diyerek projeyi iptal etmişti. Şirketin temyizi sonrasında Danıştay 4. Dairesi de mahkemenin kararını onadı.

Şirket bölgeden gitti

Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan Hasan Sıtkı Özkazanç, şirketin çalışan işçileri işten çıkardığını ve bölgeden gittiğini söyledi: “Şirket attığı her adımı dava eden halkın direnişi nedeniyle artık burada durmamaya karar verdi. En azından şimdilik halk şirketi püskürttü diyebiliriz.”

MNG’nin “sondaj yolu” da usulsüz

Kamilet Vadisi’ne HES yapmak isteyen MNG Holding de ÇED raporu alması gerekirken “sondaj alanlarına ulaşım yolu” adı altında Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nden izin almış, usulsüz inşaata başlamıştı. Artvin İl Özel İdaresi, Arhavi Doğa Koruma Platformu’nun başvurusu üzerine 28 Mayıs’ta şirkete “imar planları onana kadar herhangi bir faaliyete başlanılmaması” gerektiğini bildirmiş ancak şirket 9 Haziran günü yol inşaatını başlatmıştı.

 Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur