İztuzu’nun özelleştirilmesine yürütmeyi durdurma

Muğla Ortaca’nın dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın özelleştirilmesine karşı açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. “İztuzu peşkeş çekilemez” diyen bölge halkı da bugün eylemdeydi

iztuzu5

Muğla-Ortaca’da bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesine karşı açılan davada mahkeme bugün (23 Haziran) yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ortaca Belediyesi’nin açtığı davada Muğla 1. İdare Mahkemesi,15 gün içinde savunma istedi.

Özelleştirmeye karşı bölge halkı, bugün eylemdeydi. İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu çağrıcılığında “İztuzu Plajı halkındır, özelleştirilemez”, “İztuzu peşkeş çekilemez”  pankartlarıyla toplanan halk, sahilde insan zinciri oluşturdu.

iztuzu1

 

Plajı işletecek şirketin ihaleden 2 gün önce kurulduğunu belirten İKUP Sözcüsü Binnaz Ceylan, işletmenin ihalesiz verilmesine de dikkat çekti: “Belediye ile en fazla 3 yıllık sözleşme yapılırken, bu şirket telefon ihalesi ile 8 yıl için sözleşme yaptığını iddia etmektedir. Ne bir ilan ne bir duyuru ne şartname, ne yeterlilik sorgusu. Hepsinden muaf olan, ama görünüşe göre telefonu nasıl kullanacağını bilen bir şirket vardır karşımızda. Bu şirketin faaliyet alanı içinde planör, delta kanat, sörf tahtası, su kayağı, golf sopası, kamp malzemesi, saha oyunları için malzeme, oyuncak vardır. İztuzu kumsallarının vizyonu bu mu olacaktır? Jet ski, muz, su kayağı mı göreceğiz kumsalımızda? Bakanlık bu kumsalı böyle mi koruyacaktır?”

Ne olmuştu?

Büyükşehir Yasası ile Dalyan Belediyesi’nin belediye niteliğinin kaybolmasıyla plajların çalıştırılması için Ortaca Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne resmi müracaat yaptı. Yılbaşından önce yapılan müracaata rağmen plajın Dağdibi ve Boğazağzı mevkisi ihale edilmeden özel bir şahsa verildi, durum da Ortaca Belediyesi’ne telefonla bildirildi.

15 yıldır belediyede

Kamu malının sadece para kazanmak amacıyla çalıştırılmasının doğru olmadığını ifade ederek karara tepki gösteren Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik “Bu kararı tanımadığımızı ve tanımayacağımızı, kararın yeniden gözden geçirilmesinin Ortaca ve Dalyan halkının menfaatine olacağı konusunda ilgililere uyarılarımızı ilettik. Bu plaj 15 yıldır Dalyan Belediyesince çalıştırılmaktaydı” demişti.

Sendika.Org