HES mücadelesi korkuttu: Belediye fikstür değiştirdi, çevik kuvvet saldırdı

Mersin-Tarsus’ta köylerine yapılmak istenen HES’e karşı mücadele yürüten Boğazpınar Köyü, belediyenin düzenlediği futbol turnuvasına katıldı.  Köylülerin HES karşıtı pankartlarını protokolün de hazır bulunacağı final maçından uzak tutmak için belediye fikstür değiştirdi, çevik kuvvet futbolculara saldırdı

boğazpınar-hes-manşet

Mersin-Tarsus Boğazpınar Köyü’ne yapılmak istenen HES’e karşı mücadele yürüten köylüler, belediyenin düzenlediği futbol turnuvasında çevik kuvvetin saldırısına uğradı.

Köylerine yapılmak istenen HES’e karşı mücadele yürüten Boğazpınar Köylüleri, Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği futbol turnuvasına başvurdu. Mayıs ayında kurayla belirlenen ve ilan edilen fikstüre rağmen belediye, 18 Haziran’da oynanacak yarı final maçından iki gün önce fikstürü değiştirdi, Boğazpınar Köyü’nü Bolatlı Köyü ile eşleştirdi. Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platformu’na göre bu ani değişikliğin sebebi, protokolün de hazır bulunacağı final maçında Boğazpınar Köyü’nün HES karşıtı pankartlarını görmek istememeleri.

boğazpınar-hes1

Polis hedef gösterdi

Konuyla ilgili görüştüğümüz Platform üyeleri, 18 Haziran’daki maçta yaşanan olayları da şöyle anlattı:

“Maç günü 0-0 berabere biten ilk yarının ardından bir belediye görevlisinin hakem odasına gittiğini gördük. İkinci yarıda futbol maçı içinde olağan sayılacak gerginliklerde hakem aleyhimize kararlar verdi, kırmızı kart gördük, on kişi kaldık. İlerleyen dakikalarda gerilim nedeniyle futbolcularımız hakemle tartıştı. Bu esnada, her maça 3 kişi gelirken bu defa yaklaşık 30 kişilik bir ekiple gelmiş çevik kuvvet grubu sahaya girdi, futbolcuları copladı, biber gazı kullandı. Saldırıyı engellemek için sahaya desteğe inen köylüler ve taraftarlar da tartaklandı, küfür edildi. Polisler kendi aralarında ‘Bunlar HES’çiler’ diyerek bizi hedef gösterdi.”

Polisin cop ve biber gazlı saldırısında ikisi futbolcu, biri kadın dört kişi yaralandı. Boğazpınar Köyü’nün futbol takımı turnuvadan diskalifiye edilirken beş  futbolcu hakkında da 1 yıl men kararı çıktı. Saldırı sırasında gözaltına alınan iki kişi ise ifadeleri alınarak serbest bırakıldı.

boğazpınar-hes2

 

Şarkıları da davalık

Boğazpınar Köyü’nde Karasu Irmağı üzerinde yapılmak istenen HES’lere karşı mücadele eden köylüler, HES şirketi tarafından davalık olmuştu. Davanın ikinci duruşmasında köylülerin yanı sıra, Praksis grubunun çocuklarla birlikte söylediği “HES yapma boşuna, yıkacağız başına” şarkısının sözleri de yargılanmıştı.

Şirket ortağı Belediye Çevre Komisyonu üyesi!

HES karşıtı mücadeleyi bastırmak için köylülere sayısız dava açan şirketin avukatı Hakkı Meniz, yerel seçimlerde AKP’den belediye başkan adayı olmuştu. Seçimler sonrası, Tarsus Belediyesi’ni kazanan MHP’li Belediye Başkanı Şevket Can başkanlığında toplanan belediye meclisi ise HES şirketinin ortağı Kadir Canlı’yı Çevre Komisyonu’na seçmişti.

 

 

Sendika.Org