Amasya ağaçları için ayakta

Amasya halkı ağacını bırakmıyor. Parkları için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyleyen Amasyalılar, dün park nöbetindeydi, bugün fidan dikecekler

Park olarak kullandıkları arsada akaryakıt istasyonu yapmak üzere ağaç kesimi başlayınca ayağa kalkan Amasya halkının direnişi büyüyor. Kesimleri durduran, parkı kapatan bariyerleri yıkan Amasyalılar dün gece (4 Haziran) parkta nöbetteydi bugün de kesilen ağaçların yerine fidanlar dikecek.

Dün belediye önünden yapılan yürüyüş sonrasında park nöbeti başlatan Amasyalılar, sabaha kadar parktaydı.

“Amasya’nın karanlığa teslim edilmesine izin vermeyeceğiz”

amasya dayanışması

Twitter’da Amasya Dayanışması ismiyle parka ilişkin gelişmeleri duyuran Amasyalılar, buradan yaptıkları açıklamada ağaç katliamına izin vermeyeceklerini, kendilerine danışılmadan alınan karara karşı sonuna kadar direneceklerini duyurdu: “Türkiye’nin en çok ağaç kesilen üç ilinden birisinden sesleniyoruz: Elması, kirazı, üzümü, yeşil bağları ile ünlenmiş Amasya’nın nasıl karanlığa teslim edildiğini görüyoruz. Ama buna izin vermeyeceğiz. Amasyamızın ağacına, suyuna, toprağına sahip çıkmaya kararlıyız. Yeşile sevdalı olduğunu her platformda seslendiren Amasya Belediyesi bu istasyonla ilgili tüm resmi izinleri, halkına danışmadan vermiştir. Biz burada yapılan ağaç katliamına ve açılacak benzin istasyonuna karşı olarak bu eylemimize başladık ve sonuna kadar da sürdüreceğiz

Amasya Dayanışması, bugün herkesi saat 16.00’da yanlarında birer fidanla parkta kesilen ağaçların yerine yeni fidanlar dikmeye çağırıyor.

O sırada belediye…

Amasya’da halkın piknik yapıp soluklandığı, çocuklara oyun alanı olan arsa, Devlet Demir Yolları’na (DDY) ait bir arazi iken imar plan değişiklikleri ile olarak belirlendi ve 49 yıllığına bir akaryakıt istasyonuna kiralandı. Amasya Barosu, arsaya yapılması planlanan benzin istasyonuna verilen ruhsat ve izinlerin iptali için dava açacak.

AKP’li Amasya Belediyesi, internet sitesinden yaptığı açıklamada, DDY’na ait arsa üzerinde 2006 yılında revizyon imar planı yapılarak alanın pazar alanı, açık fuar ve rekreasyon alanı (festival alanı) semt spor alanı (yeni kapalı spor salonu), ticari alanlar, eğitim tesisleri alanı, özel proje alanı, akaryakıt ve LPG istasyonu olarak düzenlendiğini belirtti.

İmar iznine ilişkin sadece “DDY’nin talebi üzerine” denilirken DDY’den el değiştiren arsa için “belediyemizin bilgisi dışında” vurgusu yapıldı. 2014 yılında DDY’den Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi’ne satılan ve sonra da yap-işlet-devret modeliyle ihaleye verilen arsa ile ilgili ruhsat başvurusuna hukuki süreç içinde onay verildiği belirtildi.

Sendika.Org