AKP’nin rantı gördüğü yer “riskli alan” oldu

AKP, rant için gözünü diktiği mahalleleri bilimsel raporlar olmaksızın riskli alan ilan ederken Danıştay’dan da karar iptalleri geliyor

İstanbul Sarıyer ve Güngören’de kentsel dönüşüm için alınan “riskli alan” kararlarının “bilimsel raporlara dayandırılmadığı” gerekçesiyle Danıştay tarafından iptali ile riskli alan ilan edilen diğer mahalleler de gündemde.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre İstanbul’da “Afet Yasası” kapsamında 16 ilçede birçok mahalle “riskli alan” ilan edildi. Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş , Beyoğlu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Sarıyer, Sultangazi, Tuzla, Üsküdar ve Zeytinburnu’nda toplamda 1106 hektarlık alan “riskli”

Sarıyer’de Derbent ve Güngören’de Tozkoparan mahalleleleri, Danıştay’da açtıkları davaları kazanarak bu kararları iptal ettirdi.  Gaziosmanpaşa ve Sultangazi’de açılan davalar ise sürüyor. Radikal’den Elif İnce’nin haberine göre, mahalleli, riskli alan kararının kendi bölgelerinde de bilimsel olmadığını savunuyor.

Evi “riskli” yapan geniş bahçesi!

Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi Siteler Yaşam ve Dayanışma Derneği (SİTEDER), yaklaşık 1168 dairelik sitelerinin riskli alan ilan edilmesi üzerine dava açtı. 80’lerin sonunda kooperatifler tarafından inşa edilen ve tümü tapulu 5 katlı binalardan oluşan site, geniş bahçeleriyle ünlü. Zaten Bakanlar Kurulu’nun kararı da bu bahçeli evler için. Aynı sokak üzerindeki bahçeli evler riskli alanın içinde, bahçesiz evler ise riskli alanın dışında bırakılmış. Davacılar, müteahhit payı çıkartmak için bahçelerine el konulmak istendiğini savunuyor.

7.7 şiddetindeki depremde dahi hasar düşük

Üstelik sitenin depreme dayanıklı olduğu resmi raporlarla kanıtlanmış durumda. SİTEDER’in dava başvurusunda yer verilen raporlardan biri Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı JİCA’ya ait. JİCA ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Müdürlüğü işbirliğinde 1999 depreminden sonra hazırlanan rapora göre mahallenin hasar görebilirlik seviyesi “en düşük”. Raporda, “Cumhuriyet Mahallesi model senaryolardaki en yüksek moment büyüklüğüne sahip, 7.7 şiddetindeki bir depremde ağır hasar görecek bina sayısı ve oran bakımından en düşük düzeyde yer almaktadır” ve “kentsel dönüşüm tedbiri alınması gereken bir mahalle olarak görülmemektedir” yazılı.

SİTEDER Yönetim Kurulu Üyesi Lütfü Durmaz, sitemizde belediye kentsel dönüşüm ofisi açtığını, mahalleliyi “Anlaşmazsanız kamulaştıracağız” diye tehdit ettiğini anlatıyor. Mahallede 7-8 kişi haricinde 1168 daireden kimse imza vermemiş.

Gaziosmanpaşa’da mezarlık riskli alan

Gaziosmanpaşa ilçesindeyse 10’un üzerinde mahalle riskli alan ilan edildi. Belediye buradaki mahallelerin bazıları için acele kamulaştırma kararı da aldı. Burada da herhangi bir bilimsel inceleme yapılmadan karar alınmış öyle ki Sarıgöl’de mezarlık bile riskli alan dahil edilmiş. Bağlarbaşı, Yenidoğan ve Sarıgöl mahalleleri için de dava açılmış durumda.

İstanbul’da son olarak 2 Haziran’da Okmeydanı’nın Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölge riskli alan ilan edildi. Belediye meclisinde AKP’li üyelerin oyu ile alınan karar herhangi bir bilimsel rapora dayanmıyor.

Sendika.Org