AKP’nin acelesi var: 55 acele kamulaştırma

Bakanlar Kurulu 10 gün içinde 55 acele kamulaştırma kararı aldı, hepsi HES ve RES için 

Olağanüstü bir durum ya da olağanüstü bir durumu tespit eden Bakanlar Kurulu kararı ile alınabilecek acele kamulaştırma kararı AKP iktidarında olağan hale geldi. Bakanlar Kurulu, sadece son 10 gün içinde HES ve RES yapımı için 55 ayrı yerde acele kamulaştırma kararı aldı. Taraf’tan Adnan Keskin’in haberine göre, 22-31 Mayıs arasında alınan 55 karar, beş ayrı tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Siirt’ten Ordu’ya, Soma’dan Malatya’ya…

Hükümet bir günde ortalama 5.5 acele kamulaştırma kararına imza atarken 23 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de 12 ayrı acele kamulaştırma kararı yayımlandı. Hatta aynı gün yayımlanan mükerrer Resmi Gazete’de ilave olarak 21 acele kamulaştırma kararına daha yer verildi. Böylece bir günde HES’ler için alınan acele kamulaştırma kararı sayısı 33’e yükseldi. Kararlar, Çeşme’den Artvin’e, Siirt’ten Ordu’ya, Soma’dan Malatya’ya, Ardahan’dan Hatay’a kadar birçok il için.

Her talana acele karar

Bakanlar Kurulu, HES veya RES yapımı dışında enerji iletim hattı projeleri, doğalgaz kombine çevrim santrali, havaalanı pist uzunluğunun artırılması nedenleriyle de bazı acele kamulaştırma kararları verdi, kentsel dönüşüm alanı ilan eden kimi yeni kararlara da imza attı.

Sendika.Org