AKP rantı gördü, Okmeydanı “riskli alan” oldu

AKP’li Beyoğlu Belediyesi, hiçbir bilimsel rapor olmadan Okmeydanı’nı riskli alan ilan etti. Kentsel dönüşümden Belediye Başkanı Şanzelize, Bilal’in vakfı Okçular Tekkesi “birkaç şey” istiyor

Beyoğlu Belediyesi’nin kentsel dönüşüm için gözünü diktiği Okmeydanı, dün (2 Haziran) riski alan ilan edildi. Beyoğlu Belediyesi tarafından hazırlanan “Okmeydanı’nın riskli alan ilan edilmesi” önergesi dün, belediye meclisinde görüşüldü, 10 CHP’li üyenin tamamının itirazına karşılık 21 AKP’li üyece onaylandı.

Bilimsel rapor olmadan riskli alan kararı

Okmeydanı zemininin olası bir İstanbul depreminde risk oluşturduğu anlamına gelen ve kentsel dönüşümün önünü açan karar, herhangi bir bilimsel çalışma yapılmadan alındı. Belediye meclisi imar komisyonu üyesi CHP’li İrfan Karakuş, karara gerekçe olarak hiçbir belge paylaşılmadığını söyledi. Karakuş, “Mecliste riskli alan ilanı için gerekli zemin etüdü gibi bilimsel raporların kamuoyuyla paylaşılmasını istedik fakat hiçbir belge gösteremediler” dedi.

5 mahalle birden “dönüşecek”

Alınan kararla, Okmeydanı’nın Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölge riskli alan ilan edildi. Yaklaşık 82 bin nüfusun barındığı Okmeydanı’nda 18 bin 800 konut ile 5 bin 500 ticaret alanı bulunuyor. Kararla 5 bin 600 binanın bulunduğu bölgenin yıkılarak yeniden yapılanması planlanıyor.

Mahalleli hak kaybı istemiyor

okmeydani-cevreBölgenin zemininin iddianın aksine depreme dayanıklı olduğunu söyleyen Okmeydanı halkı, bir gün önce (1 Haziran) yaptığı eylemle önergeyi protesto etmişti. Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce mahalleli Piyalepaşa Mahallesi’nde buluşarak yürüyüş yapmıştı. Mahalleli, belediyenin seçim sonrasında bölgeyi riskli alan ilan etmesinin iyi niyetli bir girişim olmadığını, yapılan işlerde halka danışılmadığı gibi ilçe ve büyükşehir belediyelerinin emirlerine kayıtsız şartsız uyulmasının istendiği ifade etmişti. Riskli alan ilanı önergesinin önümüzdeki cuma günü (6 Haziran) meclis gündemine gelmesini bekleyen mahalleli, o gün de belediye önünde olacaktı. 1960’lı yıllarda göçlerle kurulan mahallede arsa tapusu bulunmayan mahalleli, mülkiyet sorunu çözülüp hukuki güvence oluşturulmadan alınan riskli alan kararının hak sahiplerini hak kaybına uğratacağı görüşünde.

Ahmet Misbah’ın Şanzelize’sinde mahalleliye yer var mı?

okmeydanı şanzelize

Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yerel seçimler öncesinde Okmeydanı’na dair planlarını “Yeni Okmeydanı’nda, Türkiye ’nin en yeni şehir hayatını kurmayı planlıyoruz. Okmeydanı için Fransa’nın Şanzelize’si ile yarışabilecek yeni caddelerin olduğu, özel bir destinasyon yaratmak amacıyla planlarımızı yaptık. Plan bütünlüğünün bozulmaması için dönüşüm işini komple ihaleye çıkaracağız” şeklinde anlatmıştı.

Okçular Tekkesi de rant peşinde

28 Mayıs’ta Okmeydanı’ndaki Okçular Tekkesi’nde basın toplantısına katılan Bilal Erdoğan’ın açık kalan mikrofonlardan duyulan vakfın mütevelli heyeti başkanı Haydar Ali Yılmaz’la yaptığı sohbette de bölgenin kentsel dönüşümü konu olmuştu. Yılmaz ille de havuz isteyen Bilal’e “Burada olacak. İki tane yapacağız. Bay, bayan. Bakalım şu dönüşümden de birkaç bir şey kalırsa bize” demişti.

Fahiş fiyatlı göstermelik tapu

Yerel seçimler öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan, törenle tapu dağıtmıştı ancak göstermelik ve fahiş fiyatlı bu tapular dağıtılan tapular hisseliydi. Yani birden fazla kişiyi birbiriyle ortak ettiği için kimse kendi arsası üzerinde bağımsız olarak tasarrufta bulunamayacak, böylece kentsel dönüşüme mecbur bırakacak.

Bilimsel rapor olmayan kararlara Danıştay’dan iptal

Bakanlar Kurulu kararı alınmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek riskli alan kararı orada onaylanacak. Okmeydanı halkı, mücadelelerini bırakmayacaklarını, bakanlığın karar sürecinde eylemlerinin devam edeceğini, karar çıkması halinde de dava açacaklarını söylüyor. Bilimsel raporlar olmadan alınan riskli alan kararları daha önce Danıştay’ca iptal edilmişti.

Sendika.Org