Duvara ”Uyan Berkin” yazmak terör suçu!

İstanbul Ataköy’de 27 Şubat günü Dev-Lis üyesi 2 liseli bir duvara ”Uyan Berkin/Dev-Lis” yazdığı gerekçe gösterilerek işkence edilerek gözaltına alındı. ”Siyasi afiş, pankart, bildiri, yazılama yapmak” suçlamasıyla Bakırköy Çocuk Şube’ye götürülen Dev-Lis üyesi Mertcan Bükülmez ve Kerem Pehlivan hastaneye sevk edildi. Darp edildikleri hastane raporuyla da belirlenen liseliler 28 Şubat’ta savcıya çıkarılmak üzere serbest bırakıldı.

Savcılığa ifade vermek üzere adliyeye götürülen 2 Dev-Lis üyesi liseli savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Serbest bırakılmalarına rağmen ”Uyan Berkin” yazısını yazıp yazmadıklarının tespiti için savcının emri ile zorla Bakırköy Olay Yeri İnceleme Bürosu’na götürüldüler. Avukatların itirazı, yapılan işlemlerin kanuna aykırı olmasının defalarca kez belirtilmesine rağmen Dev-Lis’li Mertcan Bükülmez ve Kerem Pehlivan, Olay Yeri İnceleme Bürosu’nda kamera kaydı alınıp işkenceyle zorla parmak izi ve ellerinin fotoğrafları alındı.

”Hangi terör örgütü üyesisiniz?”
Başta Çocuk Büro ve olay sonrası Vatan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube’sinden geldiğini belirten yaklaşık 10 polis tarafından karakol içerisinde ve dışarısında ”Hangi örgüte üyesiniz?”, ”Terör örgütü üyesisiniz siz”, ”Berkin Elvan kim?”, ”Sizi kimler yönlendiriyor?” gibi sorulara ve ithamlara maruz kalan liseliler 28 Şubat’ta saat 18.00’da hukuksuz işlemlerin sonucunda serbest bırakıldılar.

“Berkin Elvan onurumuzdur”
Devrimci Liseliler, ”Berkin Elvan onurumuzdur, her zaman, her yerde onu sahipleniyor, onu unutmuyoruz” diyerek 1 Mart’ta herkesi saat 15.00’da Berkin Elvan’ın yanına gitmek için Okmeydanı Hastanesi’ne çağırıyor.

Sendika.Org