Berkin için hastane önünde nöbet tutanlara polis saldırısı

Okmeydanı Hastanesi önünde Berkin Elvan için bekleyenler sabah erken saatlerde polisin saldırısına uğradı. Polis hastane içine kadar girerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı

okmeydani-saldiri

Polis saldırısı sırasında fotoğraflara da yansıya duman görüntüleri, gaz bombası atıldığı şeklinde yorumlandı ancak fotoğraftaki dumanı yanan bir çöp kutusundan çıktığı, gaz bombası kullanılmadığı belirtildi.

Berkin Elvan’ın tedavisinin sürdüğü Okmeydanı Hastanesi önünde bekleyenler sabah erken saatlerde polis saldırısına uğradı.

Hastane önünde kurulan çadıra ve çevredeki pankartlara polisin saldırması üzerine hastane içine girenler barikat kurarak kendilerini savunmaya çalışırken, bir süre giriş çıkışları tutan polis hastane önünde ve içinde çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Elvan ailesinden çağrı:

Berkin Elvan’ın ailesi tarafından kullanılan twitter hesabından (@Berkin_Elvan) yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Berkin’i vuran polisler Berkin’i bekleyen dostlarımızı gözaltına alıyorlar. Hastanenin tüm giriş çıkışları Berkin’i vuran polislerce tutuldu.”

“[Vali Mutlu] Polislerini çek hastaneden. Günlerdir yoklar hiç bir olumsuzluk yaşanmadı. Bu andan itibaren olacakların da tek sorumlusu sensin.”

“Hastane içinde bile gözaltı yapılıyor. Hepimizi almaya çalışıyorlar. Tüm halkımızı ve avukatlarımızı hastaneye çağırıyoruz.”

Gerginliğin tırmanması üzerine Elvan ailesi ve avukatlar polisle görüştü ve polis hastaneden geri çekildi.

Haziran 2013’te Okmeydanı’ndaki Gezi eylemlerine saldıran polislerin gaz bombası fişeği ile yaraladığı Berkin Elvan, aylardır yoğun bakımda uyutuluyor. Elvan’ın durumu son günlerde giderek kritikleşiyor.

berkin-hastane

Hastane içine sığınanlar barikat kurarak kendilerini savunmaya çalıştı.

Sendika.Org