Berkin Elvan’ın son durumuna dair avukatlarından açıklama

Berkin Elvan, 45 kilodan 16 kiloya düştü. 267 gündür direnen Berkin’in bu sabah itibariyle iç organlarındaki hasarının büyüdüğü ve hayati riskinin çok yüksek olduğu bildirildi

Berkin’in avukatları, Elvan ailesiyle dayanışmak için herkesi Okmeydanı Hastanesi’ne çağırıyor

direnberkin

Halkın Hukuk Bürosu avukatı Evrim Deniz Karatana, Elvan ailesi adına 267 gündür direnen Berkin’in sağlık durumuna dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, Berkin’in bu sabah itibariyle 16 kiloya düştüğü, akciğerinde hava deliği oluştuğu, iç organlarındaki hasarın büyüdüğü bildirildi.

Karatana, “Umut hiç bitmez. Hele ki umut, uykusunda 15 yaşına giren Berkin’imizin hayata tekrar tutunabilmesi isteğine dairse hiç eksilmez” ifadelerini kullanırken herkesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Elvan ailesiyle dayanışmaya çağırdı.

Açıklamanın tamamı:

Haziran’da Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmek istenmesiyle başlayan eylemler halkın İktidara, yoksulluğa, yolsuzluğa, faşizme karşı birikmiş öfkesi sonucunda ayaklanmaya dönüştü.

Gezi Parkı’na ikinci saldırının gerçekleştiği gecenin sabahı, halk yine yedisinden yetmişine sokaklardaydı. Berkin 15 Haziran’ı 16 Haziran’a bağlayan gece boyu Okmeydanı’nda devam eden polis saldırılarından haberdardı ve polis mahalleyi gaza boğduğunda annesini, ablalarını göndermek yerine ekmek almaya kendisi gitti.

Ekmek almak için evden çıktığında 14 yaşındaydı Berkin. Eve geri dönemedi. Sokaktan caddeye doğru çıkar çıkmaz hedef gözetilerek atılan gaz bombası fişeği ile başından vuruldu. Tam 267 gündür direniyor. Genç bedeni, polisin attığı gaz bombasıyla beyninde ve ona bağlı olarak vücudunda yarattığı hasara direndi.

6 Mart gecesi epilepsi krizi geçiren Berkin’in durumu ağırlaştı. 7 Mart günü ise kalbi durdu. Tıbbi müdahalenin ardından yaklaşık 15 dakika sonra kalbi yeniden ama makineye bağlı olarak çalıştırıldı.

9 Mart sabah saatlerinde ise akciğerinde hava deliği oluştuğu bilgisi alındı. Beyin fonksiyonlarının çalışmasının giderek zorlaştığı ve iç organlarında da bu nedenle hasarın büyüdüğü bilinmektedir.

Vurulduğunda 45 kilo olan Berkin, şu anda 16 kilodur. Vücut direnci giderek azalmaktadır ve beyin fonksiyonlarının çok alt seviyede çalışıyor olması sebebiyle iç organlarında da zarar giderek büyümektedir. An itibariyle Berkin, hayatını yaşam destek ünitesine bağlı olarak sürdürmektedir.

Berkin, tıpkı halk ayaklanmasında faşizme karşı direnen halkımız gibi 267 gün boyunca direndi, direniyor. Umut hiç bitmez. Hele ki umut, uykusunda 15 yaşına giren Berkin’imizin hayata tekrar tutunabilmesi isteğine dairse hiç eksilmez.

Ancak bu süreç boyunca aileyi bir gün bile yalnız bırakmayan halkımıza Berkin’in sağlık durumundaki son gelişmeleri açıklamak sorumluluğumuzdur. Özetle belirtilmelidir ki Berkin’in durumu giderek ağırlaşmakta olup hayati risk çok yüksektir.

Berkin’i ve ailesini bir gün bile yalnız bırakmayan halkımızı, Berkin’i vuranlardan, onları koruyup kollayanlardan hesap sormak ve aileyle dayanışmak için Okmeydanı Hastanesi önüne çağırıyoruz.

09.03.2014 Saat: 14.30″

Berkin’in sağlık durumuna ilişkin bilgiler @Berkin_Elvan ve @HalknHukuk Twitter hesaplarından paylaşılacak.

Sendika.Org