Berkin Elvan’ın ailesinin avukatından açıklama

Polisin attığı gaz fişeğiyle ağır yaralanan ve haziran ayından beri komada yaşam savaşı veren 15 yaşındaki Berkin Elvan için pek çok kişi hastane önünde nöbet tutuyordu. Elvan ailesinin avukatı, hastane önünde bekleyenlere sabah polisin müdahale etmesine tepki gösterdi

Gezi Parkı olayları sırasında başına isabet eden gaz fişeğiyle yaralanan ve 268 gündür yoğun bakımda olan Berkin Elvan’ın ailesinin avukatı açıklama yaptı. Elvan’ın tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde açıklama yapan avukat Evrim Deniz Karatana’nın yanında baba Sami Elvan da yer aldı.

Karatana, ailenin yorgun ve üzgün olduğu için açıklamayı kendisinin yaptığını ifade etti. Karatana açıklamasında şunları söyledi:

“Berkin Elvan, 7 Mart akşamı epilepsi krizi geçirdi. Ertesi gün öğlen kalbi durdu. 20 dakika süreyle çalıştırılamadı kalbi. Daha sonra yaşam destek ünitesine bağlı çalıştırıldı. Hala yaşam destek ünitesine bağlı sürdürüyor. Artık beyin fonksiyonları oldukça ağırlaştı. Beynin bu kadar hasar görmüş olması iç organlarına da zarar vermeye başladı. Kalbi zarar görüyor, ciğerlerinde hava deliği oluşuyor. Durumu ne yazık ki ağır… Ağırlaşmakta. Aileden veya bizden doğrulanmamış hiçbir bilgi doğru değil. Ailenin çağrısıyla halk Berkin’e destek vermek için burada nöbet tutuyor. Berkin tüm bu hasara rağmen direndi. Polis saldırılarına karşı direnen halk bu direnişinde Berkin’e destek vermek için buradaydı. Burada olmaya da devam edecekler. Sabah 6 buçuk sıralarında saldırdılar. 3 günün yorgunluğuyla uyuyorken bir anda hastanenin etrafı polislerle çevrildi. Hastane koridorlarında yatan insanları zorla, işkenceyle gözaltına aldılar. 10 kişi gözaltına alındı.

20 kadar polisin ismi bildirildi. İfadelerde tamamı tabiri caizse 3 maymunu oynadılar. ‘Hiç gaz kullanmadık’ dediler. ‘Orada yoktuk’ dediler. Berkin 45 kiloydu 50’ye yakındı vurulduğu zaman. Şu anda 16 kiloya düştü.”

Kaynak: DHA (Zeki Günal)