Ankaralılar Berkin Elvan ve Eskişehir için sokakta

Ankaralılar üç farklı yerde Eskişehir’deki polis saldırısı ve Berkin Elvan için sokaktaydı. Cebeci Kampüsü’nden çıkan üniversitelilere polis saldırırken Yüksel Caddesi’nde toplanan üniversitelilerin Parklar Bizim Ankara’nın çağrı yaptığı Güvenpark’taki eyleme gidişi polis tarafından engellendi

Okmeydanı’nda polis attığı gaz bombasıyla yaralanan ve 265 gündür yoğun bakımda olan Berkin Elvan’ın sabah saatlerinde kalbinin durmasına ve AKP’nin mitingi için Eskişehir’de yapılan eylemlerde 183 kişinin gözaltına alınmasına karşı Ankara’da gerçekleştirilmek istenen eylemler polis tarafından engellendi.

Cebeci’den yürüyenlere polis saldırısı
Cebeci Yerleşkesi’nden çıkarak Yüksel Caddesi’ne yürümek isteyen üniversitelilere polis saldırdı. Polis, yerleşkeden çıkan üniversitelilerin önünü Özelleştirme İdaresi önünde keserek gaz bombasıyla saldırdı. Saldırı sonrası eylem sona erdi.

AKP bürosuna Eskişehir ziyareti
Aynı saatlerde Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen Fikir Kulüpleri Federasyonu, Genç-Der, Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri Eskişehir için bir açıklama yaptıktan sonra Mithatpaşa Caddesi’ndeki AKP seçim bürosuna yürüdü. Yüzlerce üniversitelinin katıldığı eylemde AKP seçim bürosuna “Katil AKP”, “Hırsız AKP” ve “Ali İsmail Korkmaz” yazıldı. Üniversitelilerin eyleminden sonra çevik kuvvet ekipleri AKP seçim bürosunu “korumaya” aldı.

AKP seçim bürosundan Parklar Bizim Ankara’nın çağrı yaptığı Güvenpark’taki eyleme gitmek isteyen üniversitelilerin yolu bu sefer de Yüksel Caddesi metro çıkışında kesildi. Üniversiteliler polis barikatının önünde oturma eylemi yaptıktan sonra marşlar ve sloganlarla eylemlerini sonlandırdı.

Berkin Elvan nöbetine polis engeli
Güvenpark’ta Berkin Elvan’a selam göndermek ve Eskişehir’deki saldırıyı protesto etmek isteyenler de karşısında polisi buldu. Oturma eyleminin başlamasından kısa bir süre sonra Güvenpark’a gelen polis, grubu kalkanlarla önce Gima önüne, ardından Karanfil Sokak girişine kadar uzaklaştırdı.

Karanfil Sokak’ta bir süre bekleyen yaklaşık 50 kişi, daha sonra Kızılay’ın ara sokaklarında yürüyüşe başladı. Karanfil ve Konur sokaklarının köşelerinde bir kez daha polis barikatıyla karşılaşan grup, nöbet eylemini Yüksel Caddesi’nde sürdürmeye karar verdi.

Keçiören’de Berkin Elvan haftası
Keçiören’de daha önce de Berkin Elvan için bir dizi çalışma yürüten İncirli Anadolu Lisesi öğrencileri, bir hafta boyunca Berkin Elvan’a adadıkları etkinlikler gerçekleştirdi. Yunus Emre Direniş Parkı’nda bir açıklama yapan, eylem sonrası müzik dinletileri gerçekleştiren etkinlikte Berkin Elvan’a selamlar gönderildi.

Batıkent’te Berkin ateşi yakıldı
Batıkent’te de Batıkent Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla saat 21.00’da metro çıkışında buluşuldu. Berkin Elvan için direniş ateşi yakan Batıkentliler, saat 24.00’a kadar sürecek nöbet eylemine başladı.

Dikmen’de liseliler eylemde

Dikmen’de Liseli Genç Umut ve Halkevleri üyeleri de Ziraat Bankası önünde buluştu. “Diren Berkin liseliler seninle”, “Uyan Berkin AKP’yi sıfırlayacağız” diyen Dikmenliler, tüm mahallelileri de Berkin Elvan için ses çıkarmaya çağırdı.

 

Tuzluçayır’da AKP bürosuna yürüyüş
Mamak’ta Berkin Elvan için Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelen Mamak Halkevleri ve Liseli Genç Umut üyeleri, Abidinpaşa’daki AKP seçim bürosuna bir yürüyüş gerçekleştirdi. Seçim bürosunun önünde polis barikatıyla karşılaşan Halkevleri ve Genç Umut üyeleri, Berkin Elvan’ın katili AKP iktidarından hesap soracaklarını açıkladı.

Sendika.Org/ Ankara