Yüksekovalı işçiler: Yargıtay kararının gereğini yerine getiriniz!

Hakkari Yüksekova’da Karayolları 117. Şube Şefliği’nde çalışan Yol-İş Sendikası’na bağlı taşeron işçiler, kadro hakkını mahkeme kararıyla kazandı ancak hala kadroya geçirilmediler

yolisyuksekova

Hakkari Yüksekova’da Karayolları 117. Şube Şefliği’nin bahçesinde 20 Ocak’ta bir araya gelen Yol-İş Sendikası’na bağlı taşeron işçiler, kadrolu pozisyona geçmek için açtıkları davaları kazanmalarına rağmen, hala kadroya geçirilmemelerine karşı basın açıklaması yaptı.

Yüksekovahaber.com sitesinin haberine göre, basın açıklamasını işçiler adına okuyan Yol-İş Sendikası üyesi Servet Erin, 6 bin 400 sendika üyesi adına dava açtıklarını ve bütün davaları kazandıklarını belirterek, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu kararı Yargıtay’a taşıdığını söyledi.

Erin, Yargıtay’ın da 6 bin 400 işçinin ‘işe ilk giriş tarihlerinden itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğuna’ karar verdiğini ancak bu kararın üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Karayollarının Yargıtay kararını yerine getirmediğini belirtti.

Yargıtay kararıyla Karayolları Genel Müdürlüğü’nün işçileri oldukları kesinleşen işçilerin haklarının verilmesi gerektiğini vurgulayan Erin, “Karayollarının geçici işçisi durumunda olan işçilerin örgütlenmesi ve toplu iş sözleşmesinden yararlanmaları istemi, yasal ve haklı bir taleptir. Buradan kurum, bakanlık ve hükümete sesleniyorum! Yargıtay kararının gereğini yerine getiriniz! Hukuk devleti ilkesi anayasal bir ilkedir. Gereğinin bir an önce yapılması gerekir” dedi.

Her yıl yol ve yapı işçilerinin görevlerini yaparken yüzlerce iş cinayeti yaşandığını belirten Erin, “Her yıl yüzlerce inşaat işçisi tedbirsizlikten, yetersiz önlemden, maliyet hesaplarını insandan daha değerli zanneden zihniyetler yüzünden ölüyorlar. Her yıl iş kazalarında binlerce işçi ölüyor ve her gün memleketin bir yerinde, bir yapı ve yol işçisine cenazesini kaldırıyoruz. Bu nedenle yol ve inşaat işçilerine, maden işçilerine ve baraj işçilerine sadece istatistik rakamı gibi bakılmaz” dedi.

Sendika.Org