Operasyonun 10 Ocak notları: Gündem HSYK’de düğümlendi, bacanak serbest!

17 Aralık Operasyonu’ndan sonra yargı ve emniyetteki cemaat kadrolarına yönelik tasfiye büyüyor. Gündem, AKP’nin yapısal dönüşüm planladığı HSYK’de düğümlendi. İzmir’deki operasyonda 14 kişi tutuklandı. Firariyken teslim olan ‘bacanak’ serbest bırakıldı

bacanak

17 Aralık Operasyonu’ndan sonra AKP’nin karşı operasyon hamleleri devam ediyor. Savcı Öz’ün yerine yeni atama yapıldı. Tasfiye, Özel Harekat Daire Başkanlığı’na uzandı. AKP’nin yargıdaki yapısal dönüşümünü gerçekleştirmek için HSYK’da değişiklik öngören teklifi meclis adalet komisyonunda görüşüldü. Gün içinde HSYK’den ve HSYK’ye yönelik birçok açıklama gelirken komisyonda kavga çıktı.

Mersin’de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasıyla gümrük memurlarına yönelik rüşvet operasyonu yapılırken Adana’da Antakya yönüne giden mühimmat dolu iki otobüs yakalandı. İzmir’deki operasyonda 14 kişi tutuklanırken gözaltına alınamayan 10 kayıp arasında bulunan Cemalettin Haberdar (Binali Yıldırım’ın bacanağı) teslim oldu ve nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. İstifa eden 4 bakan hakkındaki fezlekelerin Adalet Bakanlığı’na geldiği açıklandı.

Operasyonun 10 Ocak gelişmeleri:

‘Bacanak serbest’

İzmirde “İmbat Dalgası” olarak adlandırılan yolsuzluk operasyonunda sabah saatlerinde 27 kişiden 15 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Haklarında yakalama kararı bulunan firari 10 kişiden eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar teslim oldu.

14 kişi akşam saatlerinde çıkarıldıkları nöbetçi mahkemede tutuklanırken Bacanak Haberdar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Cumhuriyet’in Rüşvetten bıkmışlar: Abi, doymuyor bunlar! isimli haberine göre, zanlıların teknik takip sırasındaki telefon görüşmelerinde sık sık rüşvet amaçlı alınan para, elbise gibi konulardan bahsettikleri, hatta banka havalesi sırasında rüşvet parasından kesilen 5 TL için de yine görüşme yaptıkları kesintinin nedenini sorguladıkları ortaya çıktı.

Mersin’de “izinli operasyon”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılarak Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, “rüşvet aldıkları ve verdikleri” iddiasıyla aralarında 10 gümrük memurunun da bulunduğu 35 kişi hakkında operasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında Mersin Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğünde görevli 6 gümrük muayene memuru ve 4 gümrük memurunun rüşvet aldıkları; gümrükte iş takibi yapan gümrük müşavirlik ve nakliye firması çalışanı 25 kişinin de rüşvet verdikleri iddiasıyla haklarında gözaltı kararı alındı.

İlgili Sendika.Org haberi: Bu defa Bakanlıktan açıklama: Mersin gümrüğünde operasyon

‘Dost modern darbe’

Tayyip Erdoğan, Malezya’da gazetecilere yaptığı açıklamada yeniden yargılama tartışmalarına ilişkin olarak,”İçeride günahsız yatan çok kişi var” 17 Aralık operasyonuna ilişkin  “28 Şubat Post Modern ise günümüzdeki Dost Modern’dir” ifadelerini kullandı.

Metroda özel güvenlik terörü

Kadıköy – Kartal Metrosu’ndaki “sağlam irade” afişlerine “sağlam hırsız” yazılı sticker yapıştıran üniversitelilere özel güvenlikler saldırdı.

Sendika.Org haberi: Metro’da özel güvenlik terörü: Sağlam hırsızlara sağlam direniş

Öz’ün yerine Hacıosmanoğlu

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atanan Zekeriya Öz’ün yerine Ali Cengiz Hacıosmanoğlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak görevlendirildi. Hacıosmanoğlu, Memur Suçları Bürosu’nda Başsavcıvekilliği görevini yürütüyordu.

adana

Adana’da mühimmat dolu otobüs

Adana’da Antakya yönüne giden 2 otobüste çok sayıda mühimmat bulunduğu ihbarı üzerine 2 otobüse el konuldu. Savcılık kararıyla Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nün bahçesine getirilen otobüsler bomba imha uzmanları tarafından arandı.

Sendika.Org haberi: Hatay’dan sonra yeniden Adana: İki yolcu otobüsünde mühimmat

RedHack’ten TCDD’de yolsuzluk belgeleri

Redhack bakan maillerinden aldığını iddia ederek TCDD’deki yolsuzluklarla ilgili bazı belgeler paylaştı.

RedHack’in paylaştığı resimler:

1- pic.twitter.com/9qmYrkOo2m

2- pic.twitter.com/3sYXRn0fjr

3- pic.twitter.com/mwRBZvOMTi

‘Müsteşar savcıyı tehdit etti’ iddiası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in İzmir Cumhuriyet Başsavcısını soruşturmanın durdurulması ve soruşturmanın yapılmaması için tehdit ettiğini iddia etti.

Özel Harekat Daire Başkanı da görevden alındı

AKP’nin yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından başlattığı karşı operasyon poliste özel harekata da uzandı. 1.Sınıf Emniyet Müdürü Rağıp Bülent Taşçı görevden alınarak yerine 1.Sınıf Emniyet Müdürü Turan Aksoy atandı.

Sendika.Org haberi: AKP operasyonu Özel Harekat Daire Başkanı’na uzattı

HSYK, Başkanvekilinin açıklamasını kabul etmedi

Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy bir açıklama yayımlayarak HSYK’nin Adalet Bakanlığı’nın bir şubesi konumuna getirilmesini kınadı.

HSYK Başkan Vekili Ahmet Hamsici, AKP tarafından gündeme getirilen ve HSYK’nin yapısında değişiklik öngören düzenleme ile ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada HSYK’nin siyasallaştırılmaya çalışıldığı, bağımsızlığının ortadan kaldırıldığı ve Adalet Bakanlığı’na bağlandığı ifade edildi.

Açıklamaya dair HSYK’den de bir açıklama gelirken  “Bu değerlendirme HSYK adına kurumsal bir açıklama değildir” denildi.

Öz’ü Deniz Feneri savcılarını görevden alan müfettiş soruşturacak

Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasının ardından hakkında çıkan iddialarla ilgili HSYK’nin inceleme başlattığı Başsavcı Vekili Zekeriya Öz’ü, Deniz Feneri savcılarının görevden alınmasını sağlayan Başmüfettiş Vedat Ali Tektaş’ın soruşturacağı ortaya çıktı.

Diğer yandan, HSYK Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında inceleme yapılması kararı aldı.

Komisyonda kavga

HSYK yetkilerini Adalet Bakanı’na devreden ve bakana HSYK üyelerini görevden alma yetkisi veren AKP teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüldü.

HSYK’nın yapısında değişiklikler öngören teklifin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu’nda CHP’li milletvekilleri HSYK temsilcisi olarak kurul başkanı olan Adalet Bakanı Bozdağ’ın davet edilmesine itiraz etti ve HSYK’den temsilci çağrılmasını istedi. Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, isteği oylamaya sunmak isteyince kavga çıktı. CHP’li vekiller, “Faşizme geçit yok, her yer yolsuzluk, her yer rüşvet” sloganları attı.

8 saat süren HSYK görüşmeleri tamamlanamazken görüşmeler 11 Ocak 14.00’a ertelendi.

Sendika.Org’un HSYK ile ilgili haberleri:

AKP’den HSYK’ya, HSYK’dan dört yana atak

HSYK: İktidar, Anayasaya aykırılığı ve sonuçları bilerek düzenlemeyi yapıyor

Fezlekeler Adalet Bakanlığı’nda

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin 4 bakan hakkında hazırlanan fezlekelerin bakanlığa ulaştığını söyledi. Hüseyin Aygün Twitter’dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Rüşvet zanlısı 4 bakanın fezlekeleri bu akşam üstü Adalet Bakanı’na ulaştı, yarın da meclise gelir. Sizin anlayacağınız Tayyip ve çetesinin ‘sifonu çekilecek’, tüm emareler bu yönde..”

aygun-fezleke

Sendika.Org