Mehdi Eker, bin 265 atamayı nasıl 5 bin yaptı?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, her gittiği yerde personel istihdamı konusunda sayısı sürekli artan açıklamalarda bulundu. Öyle ki 4 bin 87 ile başlayan istihdam sayısı 5 bine kadar çıktı. Memurlar.net üyeleri Bakan Eker’in sürekli değişkenlik gösteren açıklamalarını bir metinde derledi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, meclisteki 2014 bütçe görüşmeleri sırasında 2013 yılı içinde bakanlığa 4 bin 87 personel atadığını iddia etti. Bakan Eker, sonrasında her gittiği yerde personel istihdamı konusunda sayısı sürekli artan açıklamalarda bulundu. Öyle ki 4 bin 87 ile başlayan istihdam sayısı 5 bine kadar çıktı. Ancak ataması yapılmayan adaylar Eker’in açıkladığı yanlış istihdam rakamlarından şikayetçi.

Memurlar.net üyeleri Bakan Eker’in sürekli değişkenlik gösteren açıklamalarını bir metinde derledi.

İşte memurlar.net üyelerinin hazırladığı metin: 

Sayılarda yuvarlama işlemini çarpma işlemi ile karıştıran Bakan Eker’den şikayetçiyiz! 

1) Bakan Eker TBMM’de 2014 bütçe görüşmeleri sırasında kendisine Ramazan Kerim Özkan ve Sadir Durmaz’ın yönelttiği istihdam sorularına doğru olmayan cevaplar vererek demiştir ki: “Ben bakanlığıma 2013 yılı içerisinde 4 bin 87 personel atadım.” 

İlgili bakanlığa yapılan atamaların hepsi dünyanın her bireyine açık şekilde ÖSYM sitesinde ilan edilmektedir. ÖSYM ilanlarına göre GTHB 2013 yılı içerisinde belirgin olarak 2 kadrolu ve 1 sözleşmeli olmak üzere 3 ilana çıkmıştır. Bu ilanlarda alınan toplam personel sayısı ise bin 265’tir. Bu sayıyı ara sıra enstitülere alınan personelle de toplarsak bin 300’ü anca geçmektedir. Oysa Bakan Eker bu sayıyı meclisimizden 4 bin 87 olarak duyurmuştur. 

2) Mecliste 16 Aralık 2013’te 4 bin 87 olarak duyurduğu sayıyı 3 hafta sonra katıldığı Deşifre (A Haber TV) programında ise 4 bin 200 olarak değiştirmiştir. Atama bekleyen onlarca mezun, 3 hafta içinde bakanlığa yapılan herhangi bir atama ilanı göremedi! 

3) Deşifre programından sadece bir gün sonra katıldığı Para Dedektifi programında ise Bakan iyice abartarak aslında bin 265 olan istihdamı en son 4 bin 200 ettiği halini de az bularak bir gün içerisinde önce 4 bin 700 olarak açıkladı ve bunu da az bularak 5 bine tamamladı. 

Bakan Eker 2013 yılı içerisinde bin 265 personel atadığı halde bir ay içinde bu personelleri kendi usulünce yuvarlayarak ama aslında dört katıyla çarparak 5bin personele çıkartma çabasını keşke bin 265 personeli bin 266’ye çıkartmak için sarf etseydi diyor ve ekliyoruz: “İnsan hayatı yuvarlanacak kadar basit değil!” 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın boş kadrosu bulunmamakta diyen Eker’in boş kadrolarını soran Mesut Dedeoğlu’nun soru önergesine verdiği resmi cevap: 20 bin 371 boş kadro var. 

Sendika.Org