Günün özeti: Tahliyeyle başladı, tasfiyeyle bitti (21 Ocak)

Yargıdaki karşılıklı hamleler operasyonların ve iktidar savaşının seyrini belirlemeye devam ediyor. Sabah saatlerinde iki 17 Aralık operasyonu tutuklusu serbest bırakıldı. Kılıçdaroğlu grup toplantısında İzmir’deki operasyonu yürüten savcının baskı gördüğünü anlatan tutanağı açıkladı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, hukukun üstünlüğünü askıya alan iktidarın meşruiyetini sorguladı. Akşam saatlerinde 96 hakim ve savcının yeri değiştirildi.

Günün önemli gündemleri:

17 Aralık operasyonundan iki tutuklu serbest

28. Sulh Ceza Mahkemesi 17 Aralık operasyonunda tutuklanan 14 şüphelinin avukatlarının tutukluluğa yaptığı itirazı bugün karara bağladı. Mahkeme, Muacet Korkmaz ve Emir Eroğlu’na adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdi. Rıza Sarraf, Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da bulunduğu 12 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Fezlekeler seçim sonrasına bırakıldı

17 Aralık operasyonunda adı geçen 4 bakanla ilgili savcılığın hazırladığı fezlekeler, TBMM’ye yerel seçimlerden sonra gönderilecek. Adalet Bakanlığı’na ulaşan fezleke AKP üst yönetiminde değerlendirdi. AKP, “iddiaların seçimlerden önce muhalefet tarafından kullanılabileceği” gerekçesiyle dosyanın seçim sonrasında meclise gönderilmesi kararlaştırdı.

Başbuğ’un tahliyesine red

Ergenekon davası hükümlüsü eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için savcı tahliye yönünde görüş bildirirken 14. Ağır Ceza Mahkemesi, talebi reddetti.

Bolu’da 15 günlük şube müdürü değiştirildi

10 Ocak’ta Bolu Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Mustafa Kızılkaya, şube müdürlerini değiştirdi. Değiştirilen şube müdürleri arasında 15 gün önce Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi görevine getirilen Zafer Topkaya da yer aldı.

3 ilde bombalı saldırı iddiası

İstihbarat birimlerinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensubu 20 kişinin, Cenevre-2 konferansını sabote etmek amacıyla Ankara ve İstanbul ile Suriye sınırındaki Hatay’da bombalı intihar saldırısı yapacağı bilgisine ulaştığı iddia edildi. Polis ve jandarma bu illerde alarma geçti.

Kılıçdaroğlu’ndan İzmir operasyonu belgesi

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş’ın tutanağını açıkladı. Tutanakta soruşturmadan sorumlu başsavcının Adalet Bakanlığı müsteşarı tarafından operasyonun seyrine ilişkin baskı gördüğü yönünde ifadeleri yer alıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı tutanak:

izmir-operasyon-savci-tutanak

Amasya’da yolsuzluk operasyonu

Amasya Şeker Fabrikası’nda 12 milyon liraya varan yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle operasyon düzenlendi. Aralarında fabrikanın genel müdürünün, genel müdür yardımcılarının, yönetim kurulu üyelerinin, kooperatif başkanı ve yöneticilerinin de bulunduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 

MASAK raporuna göre fabrikada yaklaşık 12 milyon lirayı bulan yolsuzluk yapıldı. Suçlamalar ise şöyle sıralandı: “Haksız kazanç sağlamak ve yolsuzluk yapmak”, “Şeker fabrikasını ve kooperatifini yönetirken kendi menfaatleri doğrultusunda işleyişe uygun göstermek amacıyla A.B.C şeker kotalarının usulünün dışında kullanımı”, “satılan şekerlerin sahte belgelerle bölgelere gitmiş gibi gösterilmek suretiyle sahtecilik”.

Adana’da tırları durduran askerlere soruşturma

Jandarma Genel Komutanlığı, Adana’da TIR’ları durduran askerlere soruşturma açıldığını açıkladı. Soruşturmayla ilgili 5 müfettiş görevlendirildi. Radikal’in haberine göre, Askeri müfetişlerin raporları doğrultusunda Jandarma Bölge Komutanı Celepoğlu’nun görevden alınabileceği, operasyonda görev yapan jandarma ekibinin de görev yerlerinin değiştirilebileceği kaydedildi. Erdoğan, Brüksel’e gitmeden önce jandarma hakkında hukuki sürecin başladığını söylemişti.

Batı Kürdistan’da demokratik özerklik ilanı

Batı Kürdistan’ın üç kantonundan biri olan Cizîre Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi bugün ilan edildi. ANF’nin haberine göre, 101 sandalyeli parlamentosu, başkanı ve 22 bakanlığı olan kanton yönetiminin ilanı Cizîre bölgesindeki kentlerde kutlamalarla karşılandı.

Erdoğan Brüksel’de

Tayyip Erdoğan 5 yıl aradan sonra AB’nin üst düzey temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerden sonra Erdoğan, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Komisyon başkanı Baroso, gazetecilere şu ifadelerde bulundu :

“Hakim ve savcıların bağımsızlık ve tarafsızlıklarının tamamen AB standartlarındaki bir hukuk ve erk yapısıyla çözümlenebileceğine inanıyoruz.”

Erdoğan ise sıkıntının yargının, bağımsızlığını tarafsızlık ilkesinden saparak kullanması halinde doğan sıkıntılar olduğunu iddia ederek yasamayı ve yürütmeyi yok saymanın ülkeyi “yargı devletine dönüştüreceğini” savundu. HSYK sorularına karşı Erdoğan, AB üyesi ülkelerde de tek bir HSYK düzenlemesi olmadığını ifade etti.

Erdoğan’a bulunduğu yerden cevap

Erdoğan 5 yıl aradan sonra AB temsilcileri ile görüşmek için Brüksel’e ziyaret gerçekleştirirken HSYK değişikliğine ilişkili yorumları “dezenformasyon” olarak tanımladı. Aynı gün Brüksel’de “Avrupa Komisyonu- Türkiye: Sendikal Haklar Mevzuatına Yönelik Üst Düzey Çalışma Grubu” toplantısına katılmak için gelen DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da bulunuyordu.

Dr. Arzu Çerkezoğlu iktidar temsilcilerinin de olduğu toplantıda konuşarak iktidarın meşruluğunu sorguladı:

Barışçıl gösterilere katılan gencecik işçiler sokak ortasından öldürülürken, katilleri ödüllendirilirken, yaşlı ailelere davalar açılırken, Ankara’da hukukun üstünlüğü ilkesini askıya alan, uluslararası normları ihlal ederek Suriye’deki silahlı gruplara sevkiyat yapan, oğlu karakola ifade vermeye gitmeyen, yasama, yürütme, yargı, medya, ticaret ve hatta dini inanca dayalı bütün güçleri tek kişinin elinde toplamak isteyen bu hükümet meşru mudur?”

Haberin tamamı: DİSK Brüksel’de: İktidar yolsuzluk ve hukuksuzlukları örtbas etmek için fırsat peşinde

Operasyon haberlerine yayın yasağı

Ebru Gündeş ve Reza Zarrab’ın talebiyle, 17 Aralık operasyonuyla ilgili haberlere yayın yasağı geldi.

T24’ün haberine göre, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, soruşturma dosyasıyla ilgili olarak yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü haber, röportaj, eleştiri ve dosyanın içerikleri ile alakalı (yalnızca haber niteliği taşıyanlar dışında) olarak soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı konulmasını kararlaştırdı. Mahkeme daha önce de iş insanları Abdullah Tivnikli ve Mustafa Topbaş’ın avukatının 25 Aralık soruşturması için yayın yasağı talebini kabul etmişti.

AKP belediyesinde 400 istifa

Zaman’ın internet sitesinden akşam saatlerinde geçtiği habere göre, Diyarbakır Cüngüş Belediyesi’nin mevcut Belediye Başkanı Mehmet Geçitli’nin yeniden aday gösterilmemesine tepki gösteren AKP’liler istifa etti. İstifa sayısının 400’e yakın olduğu ileri sürüldü. Diğer yandan, AKP Elazığ’da 4 ilçe teşkilatını feshetti. Radikal’in haberine göre, önceki günlerde AKP Genel Merkezi, performans gerekçesiyle Elazığ’ın Ağın, Alacakaya, Baskil ve Sivrice ilçe teşkilatlarının istifasını istemişti. İlçe teşkilatları, istifaların sunulmaması üzerine feshedildi.

96 hakim-savcıya tasfiye

Tayyip Erdoğan Brüksel’de gazetecilerin yargı ve HSYK sorularını yanıtlamaya çalışırken eşzamanlı olarak HSYK yeni kararname yayımladı ve 96 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. Görevi değiştirilenler arasında Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in İzmir soruşturmasını geri çekmesini istediği İzmir Cumhuriyet Bassavcısı Hüseyin Baş da var.

Görevden alınanların listesi:

Sendika.Org